Zajímavosti ze světa zbraní

Více zbraní = méně kriminality?

Vždy po nějaké tragédii s přítomností střelné zbraně zaštrachají novináři ve statistikách a opráší méně či více známé údaje vztahující se ke zbraním, nebo jejich držitelům. Velmi často se zmiňuje počet legálně držených zbraní v ČR – 752 387 (k 2014), nebo počet držitelů zbrojních průkazů – 292 283 (k 2014). Sem tam zazní nějaký trend typu “počet zbraní/průkazů klesá/stoupá”. Je to ale skutečně tak a opravdu bychom se měli spokojit s jedním či dvěma údaji vytržených z kontextu historického vývoje?

Udělal jsem jednoduchou věc. Vzal jsem všechna dostupná data MVČR a na jejich základě jsem se pokusil zodpovědět na dvě následující otázky:

Počet držitelů zbraní roste

První teze je naprosto triviální a řeší jedinou věc “Roste počet držitelů zbrojních průkazů?“. Zvláště špatně informovaní politici často inkliminují k soudům typu “Lidí, kteří mohou držet zbraň je v zemi moc”, nebo “Zbrojních průkazů je čím dál, tím víc” a podobně. Čísla ale hovoří jasnou řečí:

Držitelé zbrojních průkazů

Graf vývoje počtu držitelů Zbrojních průkazů v ČR

Z grafu je patrné, že počet držitelů ZP, bohužel, klesá. Pomalu, ale jistě se z roku 2002 dostal počet z původních 310 tisíc na 292 tisíc v roce 2014. Teoreticky by se dalo hovořit o stagnaci, ale jestli se nedá o něčem mluvit ani teoreticky, pak je to, byť sebemenší, růst.

Více zbraní = více kriminality

Druhá otázka je o něco málo složitější – “Platí, že čím víc je zbraní v zemi, tím větší je kriminalita?“. Ze zahraničí jsou známé dva hraniční případy a sice Velká Británie a Austrálie, kde zákaz zbraní následoval prudký nárůst kriminality, takže víme, že rovnice v titulku má jisté trhliny, ale o zahraničí jindy. Dnes nás zajímá, jak je to u nás, u nás pod Řípem.

Zbraně vs. kriminalita

Graf porovnávající vývoj počtu zbraní a množství kriminálních skutků v ČR

Nemusíte být inženýři ekonomie abyste z grafu vyčetli jednoduchý závěr. Více zbraní neznamená více kriminality. Naopak, obě křivky jdou krásně proti sobě, což značí, že se nám sem zatoulala nepřímá úměrnost.

Ještě před tím, než se rozeběhnete zvýšit bezpečnost v zemi tím, že pořídíte kulovnici pro tátu, brokovnici pro mámu a malorážku pro syna, je třeba brát v potaz případné další eventuality. Situaci nám zcela jistě bude komplikovat celá řada proměnných a navíc pokles kriminality nemusí vůbec souviset s počtem zbraní, ale např. s počtem tříkolek, nebo švestkových knedklíků. Těžko soudit. Každopádně rovnice více zbraní = více kriminality u nás podle dostupných údajů neplatí.

Méně lidí, více zbraní

Z dostupných dat je vidět minimálně ještě jeden zajímavý trend a sice, že proti poklesu počtu držetelů zbrojních průkazů jde nárůst počtu legálně držených zbraní. To má za následek stav, kdy oproti letům 1999-2001, kdy osoby se ZP drželi v průměru 1,8 zbraně, narostl průměrný počet zbraní až na 2,6 v roce 2014.

Kompletní data

Kompletní data

Zdroje:

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén