Střelecké kurzy

Recenze: Zážitkové střílení s NKTeam

Jak se vlastně člověk dostane ke střílení a zbraním? Motivů se nabízí celá řada a jeden z nich může být zábava. Naprosto neškodná zábava, poháněná klukovskými sny nebo prach obyčejnou zvědavostí, protože někdo si chtěl odmala vystřelit z opravdové pistole a někdo se chtěl přesvědčit jestli je reálně možné střílet jednou rukou z Desert Eagle a to nejlépe v běhu, jak to můžete ve filmech vidět (Agent Smith – Matrix). Každopádně pokud nejste zarytý odpůrce zbraní a chcete se dobře bavit, tak pro vás může být zážitkové střílení zajímavým zpestřením soboty.

Kulovnice od NKTeam

Kulovnice od NKTeam

Výchozí nastavení

Vše začalo na největším slevovém portále v ČR, kdy jsem v nabídce objevil akci “Dobrodružná střelba ze zbraní na střelnici”. Pak už zbývalo jen přemluvit kamaráda, abych nejel sám, a než jsem se nadál, seděl jsem vedle střelnice ve Vinařicích u Kladna na instruktážní lavici.

Hned z kraje je dobré říci, že akce, jako je tato, se liší od klasických střeleckých kurzů v mnoha ohledech. Nepotřebujete žádnou vlastní zbraň, speciální vybavení, nebo jakékoliv znalosti. Jediné, co se od vás očekává je dodržování bezpečnosti definované ještě před vstupem na střelnici.

Zpět k zážitku. Na zmíněné instruktážní lavici se celé skupiny (cca 10 osob) ujal bodrý instruktor pan Novák. Ten svými vypilovaným hláškami ze střeleckého prostředí skvěle bavil a nudná, ale samozřejmě potřebná, teorie bezpečnosti a chování na střelnici uběhla raketovou rychlostí. Obecně byl přednes a celkový výstup pana Nováka perfektně naladěný na typ akce. Lidé, kteří se na akci sešli se přišli pobavit, odnést si zajímavý zážitek a bylo jedině ku prospěchu, že hlavní instruktor “znal” své zákazníky a podle toho fungoval – zábavně, nenuceně a koutkem oka dohlížející na bezpečnost. Po svižné instruktáži se zavelelo do akce a už jsme si to štrádovali střelnicí na její opačný konec, který byl na celý den vyhrazený pouze pro naši skupinu.

Krátké zbraně od NKTeam

Krátké zbraně od NKTeam

Průběh akce

Po vstupu na střelnici začíná samotné střílení a nutno podotknout, že hned z kraje ve velkém stylu. Tak jako se na svatbách prohýbají stoly pod náporem jídla a pití, tak zde se prohýbaly stoly pod tíhou desítek zbraní. Švédské stoly obložené pistolemi, samopaly, odstřelovacími puškami a vůbec vším tím, co střílí, vypadají naprosto velkolepě a už jen fakt, že máte šanci vidět takové množství zbraní pohromadě, je zážitek sám o sobě.

Po stručném seznámení s několika typy zbraní se přechází k samotné střelbě. Aby vše odsýpalo, postupuje se od zbraní určených pro střelbu na delší vzdálenosti až po zbraně na blízko. V praxi se začínalo odstřelovací puškou Dragunov, která navodila správnou atmosféru, protože výstřel je kolosální událostí, kterou doprovází solidní zpětný ráz, citelný zvukový efekt a z pohledu diváka i brutální vyhození nábojnice daleko od střeleckého postu. Jelikož i absolutní začátečníci jsou schopni trefit čtverec o velikosti dvacetikoruny na 100m, přichází i lehké zvýšení sebevědomí a hlavně pocit, že se i střelecký analfabet dokáže trefit. Odstřelovací pušku řadím k tomu nejzajímavějšímu, z čeho bylo možné na akci střílet.

Od odstřelovací pušky se plynule přecházelo k puškám útočným v podobě AK-47 a Sa. 58. K dispozici byla i malorážková kulovnice M4, kterou bych zařadil do kategorie zábavných hraček, protože zpětný ráz není téměř cítit a ovládání je skutečně velmi jednoduché.

Další zastávku tvořili pistole a revolvery, kterých bylo k dispozici nepřeberné množství. Mohli jste si vybrat vše od Glocku přes ČZ až po legendární Desert Eagle. Záleželo vesměs jen na vás a na balíčku zbraní, který jste měli zakoupený. Doslova pistolový ráj.

Předposlední štaci tvoří brokovnice, kterých kolovalo opět mnoho rozličných typů, takže si každý přišel na své. U brokovnic jsem poprvé zaregistroval kosmetickou nevýhodu této akce. Lidé kteří se na kurzu sešli byli skutečně různí a tak se stalo, že jeden dobrodinec, možná nevědomky, pobíhal mezi účastníky s brokovnicí s prstem na spoušti. Oba přítomní instruktoři si tohoto “experta” velmi rychle všimli a důrazným upozorněním ho zpacifikovali. Byť byla brokovnice vybitá, nejadnalo se o jakkoliv příjemný zážitek. Na druhou stranu bych situaci nerad dramatizoval, protože právě z inkriminovaných brokovnic střílel vždy jen jeden účastník, na kterého dohlíželi oba instruktoři.

Úplně poslední zbraní byl, již zmíněný Desert Eagle. Střelbu z tohoto monstra pojali instruktoři jako velkou show, takže se všichni, s dostatečným odstupem, shlukli kolem nebožáků, kteří si připlatili a mohli si tak z této “prémiové” zbraně vystřelit. Není asi nutné dodávat, že dámy, které měly k dispozici cca 5 nábojů odevzdávaly zbraň okamžitě po prvním výstřelu, protože pro pochopení o co u Desertu jde, nepotřebovaly další výstřely :).

Shrnutí

Zážitkové střílení je akce, kterou můžu doporučit všem bez ohledu na to, zda máte, nebo nemáte rádi zbraně, zda jste žena, či muž, dospělí, nebo dítě. Jednoduše každý, kdo chce zažít něco zajímavého, vyzkoušet si široké spektrum zbraní, vystřílet pár desítek nábojů a prožít pěknou sobotu, je ideální kandidát pro tuto akci.

Jedinou nevýhodu vidím v tom, že pokud se vám sejdou ve skupince nemehla, může dojít k porušení bezpečnosti tak, jak jsem popisoval u odstavce s brokovnicemi. Ve dvou intruktorech se prst na spoušti samozřejmě nedá uhlídat.

Podtrženo sečteno, střeleckou akci produkovanou NKTeamem pana Nováka doporučuji vyzkoušet, protože jde o velmi nenásilný, zábavný a v neposlední řadě poučný počin, díky kterému se široká veřejnost může seznámit se střelnými zbraněmi všech možných ráží, velikostí, tvarů a typů.

Jde, podle mého o velmi sympatický způsob jak odstranit neopodstatněný strach veřejnosti ze zbraní a zároveň ukázat, že zbraně můžou být velmi zábavným koníčkem pro kohokoliv.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén