Glock tunning, Zbraně a tak

Recenze: Truglo TFX – výběr, obsah balení a montáž

Mířidla Truglo TFX

Proč jiná mířidla?

Jak jsem popisoval ve svém úvodním článku (Jak vybrat svou první pistoli) jako první pistoli jsem si koupil Glock 17, který s sebou nese i standardní/základní/tovární mířidla, která se montují na všechny Glocky. Na tato mířidla se dá bez problémů zvyknout, zvláště pokud máte první pistoli s těmito mířidly, vůbec vám nepřijde zvláštní “kyblíčkový” přístup Glocku. Mířidla fungují tak, že muška “padá” do hledí jako kapka do kýble. Tento přístup by měl přirozeně podporovat rychlé a intuitivní zamíření. Tovární mířidla mají však několik nevýhod.

glock-standard

Standardní mířidla Glock

1) Nižší mechanická odolnost – mířidla jsou plastová, proto se podobný nedostatek rovnou nabízí a je také často zmiňován. Osobně jsem s tím nikdy problém neměl, ale je pravda, že jsem také zbraň nikdy nemučil. V mém případě je tato nevýhoda spíše teoretická, ale je jasné, že pád pistole přímo na mířidla by dopadl hůř než u mířidel kovových.

2) Horší použití za zhoršených světelných podmínek – bohužel nemusí být nutně tma pro horší čitelnost mířidel. Mnohokrát se mi stalo, že tečka na mušce, kyblík na hledí, nebo oboje, bylo špatně nebo nebylo vůbec vidět. Stává se mi to i ve dne za perfektního světla především pak na venkovních střelnicích s krytými stavy. V momentě kdy stojíte v temné kukani střeleckého stavu a proti vám svítí ostré denní světlo, nevidíte nic, jen siluetu mířidel bez možnosti rozlišit značení na mušce a hledí. Samozřejmě i za takových podmínek se dá střílet, stačí srovnat mířidla do roviny a podle světla, které proniká mezerou mezi muškou a hledím určit střed.

3) Nepoužitelnost ve tmě – opět nic překvapivého, protože základní mířidla nemají žádnou “svítící” plochu. Nemusí jít nutně o tmu jako v pytli, kterou někteří chytrolíni vyváží do sousedních království, ale stačí šero a rázem je pohodlné míření tatam.

Jelikož není dobré počítat s tím, že zloděj/agresor zaútočí za bílého dne ideálně přes minové pole, přijde mi vybavení zbraně mířidly, použitelnými i za horších světelných podmínek, jako rozumný způsob vylepšení.

Jak jsem vybíral?

Z výše uvedeného je zřejmé, že nová mířidla musí posouvat použitelnost zbraně za možnosti těch plastových, továrních. Měla by být použitelná v naprosté tmě pro případy použití s baterkou. Měla by dobře fungovat i za horších světelných podmínek a neposlední řadě by měla něco vydržet, co se týče mechanické odolnosti. Po lehké rešerši trhu jsem identifikoval následující 4 hlavní typy mířidel:

1) Luminiscenční – mířidla s fosforeskující vrstvou, která po nasvícení září. A právě to, že tato mířidla svítí až po předchozím nasvícení z nich dělá téměř nepoužitelné kandidáty pro použití na zbrani. V praxi si toto přednasvícení nedovedu představit.

2) Tritiová – o krok dále před luminiscenčními mířidly jsou ta tritiová. Tritium je radioaktivní látka, která během svého rozpadu svítí. Tritium není i přes svou radioaktivitu nebezpečné a dokáže svítit až 25let. Nevýhodou je lineárně klesající intenzita svícení, tzn. že po cca 12 letech svítí tritium o polovinu méně než na začátku. Tritiová mířidla si tak přímo říkají o použití ve tmě, protože nepotřebují žádné nasvícení.

3) Se světlovodným vláknem – výhodou těchto mířidel je, že při dopadu světla do světlovodných trubiček svítí, což zvláště za světla výrazně zlepšuje jejich čitelnost. Jasnou nevýhodou je stejná použitelnost ve tmě jako u továrních mířidel.

4) Tritiová se světlovodným vláknem – tato mířidla jsou celkem logickým vývojem, který odstraňuje nevýhody posledních dvou uvedených typů. Díky tritiovým kapslím svítí za absolutní tmy bez předchozího nasvícení a zároveň jsou dobře čitelná za šera a jasného denního světla. I přes nevýhodu, kterou si nesou společně s použitým tritiem ve smyslu lineárního poklesu intenzity svícení, jsou jasným vítězem mezi všemi uvedenými typy.

Tritiová mířidla se světlovodnými vlákny za šera

Tritiová mířidla se světlovodnými vlákny za šera

Doteď jsme se vůbec nebavili o ceně a je nutné dodat, že zde dostávají tritiová mířidla se světlovodným vláknem pořádně na frak. Luminiscenční mířidla se dají sehnat do 1000,- Kč. U tritiových mířidel počítejte s cenou v rozmezí 2500 až 2800,-Kč a se světlovodnými vlákny míříme zhruba za 3000,-Kč. Tím, že zaděláme těsto z relativně drahých surovin, nemůžeme upéct cenový trhák, který by byl pod cenou nejdražší suroviny. V případě tritiových mířidel se světlovodnými vlákny se tak bavíme o ceně mezi 3200 až 3800,-Kč. V případě výrobce Truglo, jehož produkty jsou dobře dostupné na našem trhu, mají cenovku 3200,-Kč dnes již starší, mířidla TFO. Kratší, a podle výrobce odolnější, novinka v podobě mířidel TFX se pak prodávajá za necelých 3800,-Kč. V porovnání s luminiscenčními mířidly jsme tedy téměř na čtyřnásobku.

Koupě a obsah balení

Hledí Truglo TFX se u nás dá sehnat snad pouze v glockshop.cz (léto 2015), takže volba byla celkem jednoduchá :). S tímto prodejcem jsem neměl problém a obchod proběhl bez problému.

Balení obsahuje samotná mířidla, alternativní šroubek k mušce pro použití na Glock 17 4. generace, imbus na hledí a samolepku. Nic jiného než to, co je v balení, nebylo potřeba, tedy pokud nepočítám lepidlo.

Obsah balení - Truglo TFX

Obsah balení – Truglo TFX

Montáž

Přiznávám bez mučení, že jako amatér jsem si nechtěl hrát na zbrojíře, proto jsem montáž a následné nastřelení svěřil odborníkovi. Nedělal to poprvé a nejen proto dopadlo vše na výbornou. Mířidla drží pevně na svém místě, tak jak to má být.

Pokud byste se na instalaci mířidel cítili, pozor na mušku. Dle zbrojíře byla i ta tovární přilepená, proto počítejte s tvrdším bojem o její odstranění. Novou mušku je pak dobré také přilepit, protože jak se dočtete z řady názorů na amerických fórech, bez přilepení se muška brzo vyklepe a vypadne. Pokud nechcete ztratit polovinu mířidel za bezmála čtyři tisíce, kapka vteřinového lepidla je i pro vás jasnou volbou.

glock-tfx

Nově nainstalovaná nová mířidla

Konec konců

Nová mířidla vypadají skvěle a ještě lepší z nich mám pocit při manipulaci se zbraní. Muška, zvýrazněná bílým kroužkem je skvěle čitelná za jakékoliv situace, ve tmě a šeru ji najdete díky zeleně svítícímu tritiu a ve dne se rozsvítí ještě více díky světlovodným vláknům. Jak muška, tak hledí působí velmi bytelným dojmem a obojí drží jako přibité.

Ani po montáži nových mířidel s tritiem nezatrucuji ta původní, tovární, protože naučit se s nimi pracovat považuji za dobrou zkušenost, která se může někdy hodit. Přeci jen nikdy nevíte, z čeho budete chtít/muset střílet a taková znalost se určitě neztratí.

Pokud vám vadí nevýhody, které mají základní mířidla a chcete investovat do něčeho, co tyto nevýhody hravě pokryje, pak jsou pro vás tritiová mířidla se světlovodnými vlákny jasnou volbou. Pokud navíc chcete kvalitní výrobek, který se dá koupit v ČR, jsou mířidla Truglo TFO nebo TFX zřejmě tou jedinou, přesto kvalitní, volbou.

4 Comments

 1. David

  ahoj, kde jsi kupoval a kde nechal namontovat, kolik stála montáž? při té ceně mířidel bych očekával, že bude montáž v ceně… (mám G19C). Píšeš, že montáž byla včetně nastřelení a doladění mířidel? Dík za odpověď.

 2. Mike.cz

  Mířidla jsem kupoval na glockshop.cz. Montáž a nestřelení v ceně nejsou, proto jsem to svěřil místnímu zbrojíři za 700,-Kč. Právě proto, že mířidla nejsou nejlevnější a nemám zkušenost s nastřelováním zbraně, netroufnul jsem si na to sám.

  • David

   ahoj, díky za odpověď. dneska jsem si nechal na svůj glock namontovat trugla FO (fiberoptics) = to jsou ta bez tritia. zaujala mě především kombinace červené mušky a zelených mířidel, delší optické vlákno s větší svítivostí a jsou bez tritia (nechystám se střílet po tmě :). uvidím jak se s nima bude střílet v praxi. díky za inspiraci 🙂

   • Petr

    Ahoj,
    měl jsem Trugla bez tritia, jen se světlovody. Na posledních závodech jsem na druhé položce zjistil krutou pravdu a to, že světlovodná tyčinka vylézá z mouchy. Defacto se vysunula cca o 5 mm. S tím nešlo střílet. Proběhly pokusy za pomocí kolegů světlovod opravit – nahřát konec zapalovačem a takto natavená zamáčknout zpět do mouchy. Vydrželo to přesně tři rány a světlovod byl venku.
    Zhodnotil jsem, že koupě nové tyčinky, a oprava, je sice věc za pár kaček, ale s nejistým výsledkem, kdy mě opět zradí. Proto jsem zainvestoval do Truglo TFX Pro (vlastně nevidím rozdíl, mezi výše zmiňovanými, krom toho, že okolo vlákna nemám bílou, ale oranžovou barvu a hledí není dole pravoůhlé, ale má půlkulatý žlábek).
    Rozhodně nelituju.
    Mířidla jsou krásně čitelná za každé situace.
    Určitě koupi doporučuji.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén