Glock tunning

Recenze: Truglo TFX – dlouhodobější zkušenosti

Tritiová mířidla se světlovodnými vlákny za šera

Jsou to více jak dva roky, kdy jsem poprvé psal o tritiových mířidlech Truglo TFX a nastal tak čas na druhou část recenze, a sice praktické zkušenosti. S mířidli jsem nastřílel několik tisíc nábojů, nasušil spoustu hodin absolvoval několik kurzů. Jak uvidíte níže, nebyla to vždy procházka růžovou, resp. tritiově zelenou, zahradou.

Dva šroubky = dvě slabá místa

Možná od recenze mířidel za bezmála čtyři tisíce chvalozpěvy hned z úvodu, pak vás ale bohužel zklamu. Začneme totiž slabinami. Mířidla mají dva šroubky, jeden zajišťuje hledí a druhý připevňuje mušku a bohužel, co šroubek, to samostatný příběh.

Miniaturní šroubek v hledí se ozval jako první po relativně krátké době. Ani slušné utažení nezábránilo uvolnění, takže šroubek vyputoval ven z hledí. Naštěstí tím, že je snadné poznat i nepatrné povolení je možné závadu objevit ještě před ztrátou šroubku kdesi v trávě. Zprvu jsem se nechtěl vrhnout do zajištění lepidlem, proto jsem dal šroubku několikrát šanci, ale ani dotažení “na krev” nemělo valný účinek. Proto na scénu nastoupila kapka vteřinového lepidla, která problém zcela odstranila.

Oproti předchozímu nedostatku je šroubek v mušce úplně jiná liga. Jde o to, že už zbrojíř při montáži celých mířidel podlepil jak tento šroubek, tak i část mušky samotné. Vše nasvědčovalo tomu, že tento šroubek nemá šanci k jakémukoliv pohybu. Jak už to tak ale bývá, opak je pravdou a i zde došlo k povolení šroubku až do míry, kdy se muška tak uvolnila, že byla zbraň prakticky nepoužitelná. Celou situaci ještě umocnil fakt, že se vše přihodilo uprostřed mnou popisovaného kurzu RDA, takže jsem byl donucen odstranit v závadu v polních podmínkách za pomocí “litru” vteřinového lepidla tak, abych alespoň dokončil kurz. Pokusil jsem se šroubek znovu lehce podlepit a pořádně dotáhnout, ale kvůli velmi ploché hlavě se mi povedlo šroub lehce poškodit. Hledal jsem tedy náhradní šroubek mušky, který se mi povedlo sehnat. Obdržel jsem šroubek ke standardním mířidlům a světe div se, ten se nepatrně liší od toho pro mířidla Truglo ve dvou detailech. Tím prvním je délka, protože Truglo šroubek je kratší. To se dá ale snadno napravit lehkým zabroušením. Co už se napravit nedá je miniaturní náběh závitu u hlavy šroubu. Ten způsobí, že mířidla není možné s tímto šroubkem jakkoliv dotáhnout. Nezbylo mi tak nic jiného než požádat prodejce, od kterého jsem mířidla kupoval, zda by mi neposlal originální Truglo šroubek. Ten nakonec dorazil a konečně pasoval jak má. Po špatné zkušenosti s vteřinovým lepidlem jsem použil zajišťovač šroubů a musím potvrdit, že i po několika stovkách vystřílených nábojích vše konečně drží, jak má.

Na základě uvedených zkušeností doporučuji ihned při montáži oba šroubky zajistit ideálně zajišťovačem šroubů. Vteřinové lepidlo, dle mých zkušeností, stačit nebude. V mém případě možná šlo o kombinaci dvou extrémnějších vlivů a sice celodenní střelby na slunci při které jsem navíc vystřílel několik set nábojů. I to by ale měla pistole v klidu vydržet a to samozřejmě vč. mířidel.

Nezničitelné

Opusťmě nyní šroubky a pojďme se podívat na zbytek se dvěma zcela zásadními výhodami, které hravě přehluší kdejaký povolený závit. Tou první výhodou je velmi slušná odolnost. Mířidla snesou v podstatě jakékoliv zacházení od znečištění až po zvýšené mechanické namáhání. Házel jsem pistoli do bláta a písku a přesto stačí mířidla ofoknout, příp. otřít a jsou jak nová a to vč. zvýrazňujícího bílého kroužku na mušce. Stejně tak jsem hledím natahoval závěr při nácviku nouzového přebití s nefunkční jednou rukou. Oproti podrápanému kydexovému pouzdru, nebyla na hledí jediná známka opotřebení.

Pokud jsem v úvodní recenzi zmiňoval, že je pro mne důležitá viditelnost za jakýchkoliv podmínek, pak musím jen potvrdit, že v tomto ohledu nemohou mířidlům vytknout jediný detail. Za dobrých světelných podmínek jsou vysvíceny všechny tři zaměřovací body díky světlovodným vláknům a to tak, že opravdu lehce můžete soustředit jen na ně. Za zhoršených světelných podmínek, nebo za tmy naopak nastupuje na scénu tritium a i zde není co dodat. Jak muška, tak hledí svítí zcela dostatečně a svítí pořád. Konečný komfort míření oba zmíněné faktory zvyšují opravdu výrazně a s původními plastovými originály od Glocka se to absolutně nedá srovnávat.

Shrnutí

Je pravda, že pravděpodobně nejdražší  mířidla na trhu by měla vydržet brutální zacházení bez mrknutí oka a ne se rozpadnout po pár stovkách výstřelů. Na druhou stranu oba zmíněné problémy byly způsobeny snadno napravitelným uvolnění šroubků. Pokud je pečlivě utáhnete a podlepíte vhodným lepidlem tak už se jen tak nepovolí. Vše ostatní už jsou pak jen nesporné výhody. Světlovodná vlákna vám velmi často podstatně zvírazní mušku, takže vidíte všechny tři body opravdu zřetelně. V noci je pak trititum k nezaplacení a nemá v současnosti konkurenci, protože jednoduše svítí pořád a svítí jasně. Z těchto důvodů si můžete být jisti, že investicí do mířidel Truglo TFX rozhodně neudělátě chybu. Naopak, těžko budete na českém trhu hledat zdatnějšího konkurenta.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén