Zbraně a tak

Recenze: Kydexové pouzdro Excubitor Glock 17

Kydexové pouzdro Excubitor pro Glock 17

Kde se vzala, tu se vzala kydexová pouzdra a najednou jich jsou v obchodech plné regály. Samozřejmě i já jsem si chtěl vyzkoušet tato nezničitelná držadla pistolí na vlastní kůži, takže jsem neváhal, zabrouzdal na internetu a po chvíli mi do oka padla samosvorná pouzdra Excubitor. Ve výběrovém formuláři jsem si nastavil požadované parametry, celkem je jich 6, a odeslal objednávku. Uběhlo pár dnů a kydexový zázrak jsem měl doma.

První kontakt

Ihned po rozbalení vás překvapí pekelná tvrdost pouzdra. Nejde o tvrdost tvrzeného plastu jako u dříve testovaného Blackhawk Serpa, ale o tvrdost, která zasluhuje vlastní kategorii – tvrdý jako kydex. Pouzdro se skutečně téměř ani nehne, můžete s ním kroutit, točit, mačkat ho, šlapat na něj, ale Excubitor jen občas zapruží (kolem dutiny na zbraň), ale jinak se prostě nedá.  Osobně si nedovedu příliš představit reálnou situaci, při které byste dokázali materiál pouzdra poškodit či dokonce zničit. Ostatně zkoušeli to jiní a ani za extrémních podmínek jako jsou nízká teplota, údery kladivem, nebo přejíždění autem se jim kydexové pouzdro zničit nepodařilo (1).

Hned na druhý pohled vás trkne až podivná přesnost zpracování. Na plastovém pouzdře, např. zmíněná Serpa, můžete najít lehké nedokonalosti, otřepy, nebo nepřesnosti, ale u Excubitoru ne. Vše je naprosto precizně zabroušeno a vyhlazeno. Obě poloviny z kydexu jsou perfektně slícovány a velmi pevně a kvalitně připevněny devíti nýty. Skrze čtyři nýty pak prochází šroubky, které fixují opasková poutka. Celkovému zpracování je v podstatě nemožné cokoliv vytknout.

Excubitor G17 za pasem

Pouzdro je jak přilipené

Pojďme pryč od prvních dojmů a vrhněme se na praktickou stránku věci. Ihned po připevnění pouzdra na opasek mě zaujala velmi těsná přiléhavost. Zvyklí ze Serpy tasit pomalu metr od těla, jsem byl zaskočen tím, že nyní mezi mnou a pouzdrem není ani milimetrová skulinka. Tato vlastnost v kombinaci s velmi úzkým profilem dělá z pouzdra zřejmě ten nejméně nápadný držák na pistoli, který lze na vnější stranu opasku pověsit. Pro skryté nošení tedy rozhodně značka ideál. Hnidopich by mohl namítnout, že daní za nízký profil je šíře pouzdra, která je bezpochyby jinde, než u zmíněné Serpy (rozdíl šíře je cca 2-3cm), ale na druhou stranu pouzdro vcelku věrně kopíruje tvar těla, takže to není žádný handicap. Naopak větší šířka ve výsledku přispívá horizontální stabilitě, která je nadstandardní.

Ladíme pouzdro sobě na míru

Vnitřní strana pouzdra

Vnitřní strana pouzdra

Jestli kydexová pouzdra něčím zcela vynikají, pak je to velká míra individualizace. Moci si nastavit náklon, orientaci, barvu, velikost poutka na pásek a další detaily, je k nezaplacení. Máte tak  šanci naladit si pouzdro dle vašeho přání, což u klasických unifikovaných holsterů jednoduše mít nebudete.

Mezi jednu z nejužitečnějších vychytávek, tzv. na přání, řadím “Sweatguard“. Nejde v podstatě o nic jiného než o vytažení pouzdra až za konec závěru zbraně. Ta se tím pádem žádnou svou části nemůže opírat, odírat, nebo jinak třít o vaše tělo. Vzhledem k popsané přiléhavosti jde o velmi užitečnou věcičku, kterou určitě doporučuji bez ohledu na to, že pokud při výběru zvolíte tuto volitelnou položku, cena vašeho pouzdra poskočí o cca 13% směrem nahoru.

Dalším volitelným parametrem je uzavření pouzdra zespodu. Osobně jsem volil pouzdro otevřené především z praktických důvodů. Po více jak osmi měsících používání to shledávám jako rozumnou volbu. Pouzdro se lépe čistí a případné nečistoty se v pouzdru dlouho nezdrží a rovnou propadnou skrz.

Ostatní detaily, které je možné si upravit, už jsou spíše “základního” charakteru. Jde o náklon, který se nejčastěji doporučuje nechat na standardních 0°. Velikost poutka si naladíte podle pásku a orientaci pouzdra pak podle toho jakou rukou střílíte. Poslední položkou, kterou jsem nezmínil, je barva. Vybíral jsem vnější pouzdro na střelnici, takže volba mezi béžovou nebo černou byla jasná. Volitelné položky tedy určitě nejsou žádná věda.

3…2..1. tasíme

Hned první zkouška tasení byla minimálně velmi rozpačitá. Přesněji řečeno nemohl jsem vůbec dostat pistoli z pouzdra, které jsem tedy zatím neměl na opasku, ale přesto. Neznalý poměrů jsem ji páčil všemožně ven jak kost z tlamy německého ovčáka. Druhý pokus už proběhl jak se sluší a patří, takže pouzdro pěkně za pasem a tahem kolmo vzhůru jsem pistoli vytáhl z kydexového sevření. Přesto to ale nebylo úplně ono. Rozmazlený prakticky nulovým odporem při tasení z pouzdra s pojistkou jsem hledal dokonalý úhel, fígl, nebo trik, který mi umožní tasit bez použití nadměrné síly a dynamiky. Marná sláva, tak to u samosvorného pouzdra nefunguje. Odpor je v porovnání s “pojistkovým” pouzdrem brutální. Ani po pravidelnějším tréninku se dojem radikálně nezmění. Spíš si na to tak nějak zvyknete a už vám to nepřijde. Pistole drží v pouzdru jako přibitá, ale při tasení se jí z těsného obětí moc nechce.

Nutnost použití větší síly při tasení je mírně kompenzována výše uvedenými vlastnostmi, jako je velmi nízký profil pouzdra a absence volného prostoru mezi pouzdrem a tělem. To vám ve výsledku pomůže v tom, že pouzdro vcelku pevně drží na svém místě. Díky tomu také nevzniká páka, která by vám rvala dolů kalhoty a s každým prudším pohybem těla říkala, že pistole neváží kilo, ale metrák. Pohyb, běh, nebo poskočení je tak o něco příjemnější, než u pouzder, která nejsou tak blízko tělu, jako Excubitor.

Excubitor - front view

Excubitor za pasem

Závěr

Vezměte obří odolnost a obecnou houževnatost samotného kydexu, kvalitní zpracování a vcelku pěkný design a vyjde vám, stejně jako mě, že je dobré dát tomuto pouzdru šanci. Přidejte cenu okolo 1 100,-Kč a kydexový samosvorný Excubitor je rázem jasným favoritem. Zmíněná drobná vada na kráse v podobě většího odporu při tasení je, podle mého, spíše o zvyku a cviku, než o nepřekonatelné překážce v používání.

Pouzdro Excubitor rozhodně patří mezi velmi kvalitní výrobky bez ohledu na to, jestli jste příznivci, nebo naopak odpůrci kydexu. Hodí se pro skryté nošení a díky své nezničitelnosti vám bude dobře a dlouho sloužit. Pokud navíc se střílením začínáte, myslím, že právě toto pouzdro může být rozumným odrazovým můstkem.

Klady a zápory

+ možnost naladit si pouzdro dle vlastních požadavků ještě před samotnou výrobou

+ nízký profil a prakticky žádná mezera mezi pouzdrem a střelcem

+ mimořádně pevný a houževnatý materiál

+ po všech stránkách kvalitní zpracování

– relativně velký odpor při tasení

– větší šíře pouzdra

Detail vnitřku pouzdra

Detail vnitřku pouzdra

Zdroje

(1) Kinetic Concepts Tactical – http://kctactical.blogspot.cz/2014/03/kydex-torture-test.html

(2) CopShop.cz – http://copshop.cz/

2 Comments

  1. pavel

    toto pouzdro jsem si objednal na g43 po 5 vytazeni zbrane mam na zaveru ošklivý škrábanec proto nedoporucuji.koupeno na glock shop brno

    • Mike.cz

      Pouzdro používám relativně dlouho a často, ale podobný problém jsem s ním nikdy neměl. Materiál uvnitř poudra je velmi hladký, jak je ostatně vidět i na fotce.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén