Střelecké kurzy

Recenze kurzu: RDA – Pistole úroveň 2

Výchozí nastavení

Je tomu zhruba rok, kdy jsem byl na kurzu Pistole úroveň 1 od RDA, ostatně mé tehdejší dojmy můžete najít v recenzi a proto nastal čas na pokračování v podobě PISTOLE Level 2 – Přesnost a účinnost od stejnojmenné společnosti.

Nově jsem se na kurz hlásil skrze přihlašovací systém přímo na stránkách RDA a musím přiznat, že dojmy jsem měl spíše rozpačité. Abyste se mohli přihlásit na jakýkoliv kurz, musíte být registrování. Následně máte možnost vybrat konkrétní kurz a ten pak samozřejmě objednat. A zatímco registrace a výběr kurzů je vcelku smysluplná, objednávka už tak sympatická není. Po výběru kurzu totiž uživatel ostřílený se všech e-shopů hledá tlačítko objednat, ale to zcela chybí a je nahrazeno třemi jinými – Platební brána, Zaplatit převodem a Nemáte dostatek kreditu, viz obr. níže. Lehce tedy pochopíte, že kurz objednáváte tím, že ho rovnou zaplatíte. Úplně nevidím důvod platit kurz ještě před jeho konáním a to navíc v plné výší, tím spíš, že to ani jiné školy takto nedělají. Např. kurzy od Obos a Aegis se platí až na místě. Popravdě, kdybych nešel již na druhý kurz od této firmy, velmi bych váhal, jestli poslat někam kompletní platbu za kurz a pak doufat, že se bude konat. Tím se dostáváme k poslednímu tlačítku, které říká, že kurz můžete zaplatit kreditem. Ten můžete získat pouze na základě storna již objednaného kurzu. V případě že jste zaplatili kurz celý, musíte storno provést min. 15 dnů před zahájením, pak dostáváte kredity, které můžete využít pouze pro účely nákupu dalších kurzů. Pokud jste zaplatili pouze zálohu, musíte storno provést min. 30 před zahájením kurzu. Pozor, pokud překročíte jakoukoliv lhůtu, nedostanete ani peníze a ani kredity. Popravdě se přiznám, že tento způsob objednávání zdá se mi poněkud podivný a Obchodní podmínky skryté pod zobrazenými tlačítky jsou minimálně na pováženou.

Registrační systém RDA

Registrační systém RDA

Dost mačkání tlačítek v objednávkovém systému a pojďme zpět ke střelbě. Stejně jako první úroveň byl kurz na jeden den a opět jej měl pod taktovkou Petr Mrňa, který od minula neztratil nic ze svých základních předností, tj. humor a nepopiratelné znalosti toho, co učí. Ačkoliv si během kurzu postěžoval na viditelně vyšší sebevědomí účastníků kurzu, které se sice projevovalo  tím, že už instruktor nemohl spoléhat na to, že mu všichni budou viset na rtech a hltat vše bez špetky kritické zpětné vazby, na druhou stranu se to také podepsalo na skvělé náladě, která na kurzu vládla. Příjemná, až přátelská, atmosféra se tak opět vinula celým kurzem a to v naprosté harmonii s bezpečností a také  s tím, že si stále všichni uvědomovali fakt, že se na kurz přišli především něco nového naučit.

Z hlediska organizace byl kurz vcelku standardně rozdělen na dvě poloviny s tím, že obě části byly přepaženy přestávkou na oběd, který je na střeleckých kurzech tradičním místem pro rychlý úprk do restaurace v nejbližší vesnici, nebo popadnutí bagety z rozpáleného auta. Mimochodem u oběda padla jedna neúplně zcestná poznámka, která byla mířena směrem k pořadateli kurzu, který kdyby nabídl nějaká polní jídla typu MRE, Adventure menu, Many atd., jistě by se to setkalo s úspěchem a účastníci by si s radostí takové jídlo koupili.

Průběh kurzu

Dopolední část začínala v duchu revize znalostí a dovedností z Pistole 1, tzn. základy střelby na terč (kartonová silueta z dílny RDA) v relativně krátké vzdálenosti s důrazem na činnosti okolo střelby od nabíjení, přes low ready a kontrolu okolí až po vybití a kontrolu zbraně. Jediné, co zde můžu říct je, že jsem se sám podivil nad tím, co všechno může člověk za relativně krátkou dobu zapomenout, což jasně znamená, že revize byla naprostou nezbytností.

Prvním novým tématem byla střelba v kleku, kde se probíraly dvě různé varianty. Jeden způsob obsahoval dynamické stažení zbraně s prstem mimo spoušť, klek a následné rychlé zapíchnutí. Oproti tomu ten druhý spočíval v pomalejším a plynulém kleku se zafixovanou střeleckou pozicí. Při následné možnosti vyzkoušet obě varianty bylo zřejmé, že byť první způsob obsahuje více pohybů, byl paradoxně výrazně rychlejší.

Na střelbu v kleku plynule navázala střelba po pohybu, kde si všichni pěkně zaběhali několik krátkých sprintů, které vždy končili tzv. vydupáváním. Žádná raketová věda, ale způsob jak zastavit pomocí předávání energie z brždění do země energickým dupáním v širším postoji. Každý, kdo doběhl tramvaj, která těsně před ním zavřela dveře, tuto techniku zná, přesto v kombinaci se zbraní šlo minimálně o zajímavou zkušenost, která především ukázala, že i menší fyzická zátěž vám může slušně rozhoupat mířidla.

Střelbu po pohybu následovalo vyosení sloužící k řešení náhlé hrozby ze strany a zezadu, které bylo zároveň i klíčovým prvkem závěrečné modelové situace. Vyosení vychází z reakce na hrozbu z jiného než přímého směru, tzn. při vzniku situace, nejsem hrozbě přímo čelem. V tomto případě se musím k útočníkovi doslova postavit čelem a k tomu slouží vyosení, které za situace, kdy mám hrozbu bokem, nebo zády, pomáhá jednak efektivně zamířit na cíl a zároveň se pohnout z místa a být tak horším cílem pro případného útočníka. Princip je jednoduchý, stojím, např. levým bokem k cíli a koukám před sebe, jakmile vznikne ohrožení otáčím hlavu doleva a hned za hlavou následuje levá noha, která nakročuje v před (v úhlu 90° od cíle). Za levou nohou jde pravá, čímž se srovnávám do klasického střeleckého postoje. Ačkoliv teorie velí, že jde o celkem triviální úkon, kdy otočím hlavu za cílem, nakročím nohou blíž k cíli a dokončím pohyb druhou nohou, praxe už tak triviální není a nejednomu účastníkovi tyto tanečky zamotaly hlavu. Při tréninku vyosení jsem si všiml, a dle závěrečného hodnocení jsem nebyl sám, že můj terč už po více jak dvou stech ranách nevypadá tak svěže jako na začátku, resp. spíš než terč připomínal cedník a to jsme prosím nestříleli z brokovnice. Tím se dostávám k asi jediné věci, která by stála v rámci střelby za zlepšení, a sice k množství terčů. Celý den se střílelo pouze na jeden terč a ten podle toho také vypadal, protože 300 ran přeci jen udělá svoje.

Vyosení bylo zároveň posledním novým prvkem a následovala už jen třešnička na dortu v podobě modelové situace. Ačkoliv jsem v recenzi prvního kurzu schválně nezmiňoval, co vás na závěr čeká, předně proto, abych vás nepřipravil o překvapení, tentokrát bych přeci jen modelovku zmínil. Jedná se totiž o zajímavé cvičení, které můžete relativně jednoduše drilovat i na vaší střelnici, tedy pokud to umožňuje. Cvičení se nazývá “Figure 8 drill”, hezky česky jsou to “osmičky” a spočívá v přecházení mezi dvěma kužely s tím, že instruktor vždy zavelí a vy se musíte z dané pozice natočit k terčům a ukázat, jak dobře jste pochopili vyosení. V kontextu kurzu jde o velmi pěkné zakončení, protože perfektně prověří nově získané dovednosti a zároveň vás jasně nasměruje k dalšímu tréninku.

Pokud si chcete udělat představu jak takové osmičky mohou v praxi vypadat, neváhejte zhlédnout následující minutové video:

(Jen upozorňuji, že chlapík na videu dělá vyosení tak trochu nadivoko, proto určitě nejde o perfektní ukázkovou variantu, ale spíš náhled na to, jak  osmičky zhruba vypadají. Na každý pád berte video s rezervou)

Shrnutí

Veškerá probíraná látka přímo navazovala na předchozí kurz a zajímavě rozšířila základy o další prvky, které samostatně mají smysl a zároveň vhodně zapadají do většího celku ať samotného dne, nebo i do kombinace Pistole 1 a Pistole 2.

Není nejmenších pochyb, že jde o kvalitně a logicky připravený kurz, který byl stejně jako minule i velmi dobře veden samotným instruktorem. Sympatické vybalancování určité profesionality a zábavy je pak něco, co dělá tento kurz unikátní, protože zvláště v oblasti střelby tíhne většina instruktorů k až vojenské vážnosti. A to navzdory tomu, že většina lidí se nejde jen něco nového naučit, ale také dobře a zábavně strávit sobotu. Není tedy důvod proč nenabídnout obojí jen proto, že jde přeci o výuku manipulace se zbraněmi a ty jsou přeci vždy strašlivě vážné.

Nejenom díky osmičkám na závěr jsem z kurzu odcházel s tím, že jsem přesně věděl, co jsem se naučil, k čemu mi to může v reálném střetu být a také jak můžu tuto dovednost dále rozvíjet. Popravdě si těžko dovedu představit, že by si mohl člověk od kurzu za skromných 1500,-Kč přát více.

 Klady a zápory

+ přesná a logická návaznost na předchozí kurz (Pistole 1)

+ perfektně vedený kurz s unikátně vyváženou vážností a zábavností

– velmi podivný systém přihlašování na kurz, vč. nevýhodně nastavených storno podmínek

– jeden terč na celý den

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén