Střelecké kurzy

Recenze kurzu: Akademie Aegis – Základy obranné střelby (K1)

Aegis

Aegis

Výchozí nastavení

Jelikož zkušeností s kurzy obranné střelby je na internetu stále pomálu a lovit je po fórech nemusí každému vyhovovat, nabízím, po referenci kurzu Obos, další sondu do tohoto typu kurzů. Pro dnešek jsem vybral základní kurz obranné střelby od Akademie Aegis, tzv. K1 a opět se vám pokusím předat postřehy a poznatky, které jsem si z kurzu odvezl.

Na úvod se sluší říct, proč jsem si vybral právě Aegis. Když jsem před nějakou dobou hledal vhodný začátečnický kurz, tak právě ten od Aegis na mě vyskakoval zpoza každého rohu. Tento kurz se řeší na fórech a i na kurzech pořádaných někým jiným, někde úplně jinde. Kurzy Akademie Aegis jsou opředeny neuvěřitelnou až mýtickou aurou. Ta je způsobena, dle mého, dvěma faktory. Tím první je chronický nedostatek míst, proto je většina kurzů obsazena během několika dnů s tím, že výjimkou nejsou ani kurzy obsazené do dvou hodin od vypsání na stránkách Aegis. Druhým faktorem je kvalita, kterou se pokusím popsat dále. Jedním z praktických důkazů zájmu o K1 je vtipná situace, kdy na konkurenčním kurzu v hloučku účastníků padla otázka, proč jsme si zvolili daný kurz. Odpověď zazněla do éteru jako nacvičené unisono hned od několika střelců najednou – „Nedostal jsem se na Aegis“.

Nyní pojďme zpět k samotnému výcviku. Po přečtení stručného popisu kurzu, na stránkách Akademie Aegis, se rozhodně nenechte zmást pouhými osmi položkami pod nadpisem „Obsah kurzu“. Nudit se rozhodně nebudete. I přes to, že je kurz „Základní“ je velmi intenzivní s velmi širokým záběrem. Popis na stránkách Akademie je jen velmi hrubým náznakem toho, co vás čeká a čím vás instruktoři, Martin Hradecký a Aleš Vondráček, provedou.

Co se týče nutného vybavení, jedná se klasiku (zbraň, sluchátka, brýle, dva zásobníky) obohacenou o oblečení vhodné pro skryté nošení zbraně. Oblečení rozhodně nepodceňujte, protože téměř celá druhá polovina probíhá již za skrytého nošení, tzn. tasení, nabití zbraně při tasení atd. již probíhá spod bundy, mikiny, či vesty. Osobně jsem udělal kardinální chybu, protože jsem si na kurz vzal rozepínací mikinu, kterou jsem nikdy neměl na střelnici, ani jsem si s ní nezkusil tasit zbraň doma na sucho. To se mi celkem záhy vymstilo, protože až na kurzu, uprostřed výcviku, jsem zjistil, že je mikina nešťastně ušitá a „dokonale“ se mi zachytává o pouzdro zbraně. Dnes s odstupem času mi přijde vtipné, jak jsem zběsile zápasil s beznadějně zahákovanou mikinou, ale věřte, že na kurzu, kdy máte po zaznění signálu tasit pistoli a něco řešit, to tak vtipné není.

Průběh kurzu

Kurz začíná v sobotu ráno rozehřívacími cvičeními. Postupně se přidávají informace a nabyté znalosti se okamžitě přetavují do svalů pomocí jednotlivých cvičení. Tematické bloky na sebe krásně navazují s místy až neuvěřitelně vypiplanými detaily. Promyšlenost a systematický postup je zřejmý už po pár hodinách na střelnici.

Látka je probírána v dostatečné míře detailu a pravidelně se střídá část teoretická s praktickými cvičeními. Tempo je velmi dravé a tak si příliš neodpočinete. Cvičení stíhá cvičení a nároky na soustředění a schopnost převádění znalostí z teoretické části do té praktické jsou vskutku vysoké. Instruktoři vám nedají nic zadarmo a během střelby kordují za účastníky jak dva mlsní ohaři čekající na hozený buřt.

Teoretická část probíhá u „nástěnky“ s obrázky případně stručnými poznámkami. A zde, zvláště s odstupem času, shledávám první mínus. Jde o to, že v jednotlivých částech se dozvíte spoustu zajímavých informací, ale bohužel si je „neodnesete“ na papíře domů. Málokoho napadne si psát poznámky a už pár týdnů po kurzu toho člověk lituje. Odkaz na blog nebo kus papíru s informacemi z teoretických částí by byl jistě vítaným a užitečným pomocníkem pro paměť v následujícím sebezdokonalování. Osobně jsem si trochu pomohl tím, že jsem ihned po kurzu sepsal všechna cvičení a drily, které jsem byl schopen vylovit z paměti. Takto sepsaný seznam používám dodnes jak pro sušení, tak i pro ostré střelby v terénu.

Zastavím se i u praktické části, protože zde jsem byl překvapen odlišností přístupu k jednotlivým tématům. Kupříkladu obyčejné vybití probíhá v podání pánů z Aegis trošku odlišně než se tomu můžete dočíst v knihách (např. Manuál obranné střelby), protože se při stahování závěru do zadní polohy vytváří nad výhozním okénkem „mistička“ z dlaně, do které vypadne náboj z komory, tedy pokud tam je. Drobná obměna, ale dává smysl a je na ní vidět, že nad touto vychytávkou někdo přemýšlel a jen nepřejímá něco samoúčelného.

Zajímavé je vždy na kurzech to, na co se střílí. V průběhu kurzu se různě střídají terče z dílny Aegis a i na nich je vidět spousta odvedené práce. Na terčích se zpravidla využívají zóny o velikosti 20cm, přibližná velikost vitální zóny člověka. Pokud je na terčích postava, pak odpovídá reálným proporcím s jasně vyznačenou vitální zónou, kterou tvoří celkem realisticky vypadající šišoid ve tvaru brambory pokrývající důležité vnitřní orgány. Střílet na bramborovou/vitální zónu s reálnými rozměry má rozhodně svůj smysl a i terče tak logicky zapadají do obranné mozaiky. Proporce na terči jsem porovnal s mou maličkostí stejně jako v případě Obos. Tentokrát se šířky téměř shodovaly, proto považuji postavu na terčích, rozměrově, za naprosto realistickou (viz tabulka).

Rozdíly postavy na terči Aegis proti reálu
Postava na terči Aegis (cm) Reálná (moje) postava (cm)
Šíře hlavy (v její nejširší části) 15 16
Šíře ramen 47 43

Pokud zmiňuji kurz Obos musím zmínit rozdílnost přístupu. Obos je pohodový a detaily ladící kurz. Proti tomu Aegis je velmi komplexní záležitost, kde na výrazné probírání detailů nezbývá tolik prostoru. Pokud u Obos Ondřej Mach věnoval hodně péče a času základnímu postupu tasení z pouzdra, tak na K1 šlo spíše o různé aplikace typu: tasení s nabitím, tasení ze skrytého nošení, apod. Aleš s Martinem letí kurzem skutečně zběsilým tempem a drobnůstky se nijak epicky neladí. Není to špatně, je to jen jinak a je dobré s tím počítat.

Není dobrý kurz bez dobrých instruktorů a ne jinak je tomu v tomto případě. Oba instruktoři se bravurně doplňují v ukázkách, teorii, ale i ve vtipných průpovídkách. Působí mimořádně vyváženým dojmem a určitě nebudete mít dojem, že jeden je tam ten hlavní a druhý pro parádu. Oběma to skvěle ladí a to se samozřejmě pozitivně projevuje i na samotné výuce, která se díky této souhře posouvá o další ždibíček vpřed.

Kvalitu jsme probrali z několika úhlů a jak je to s cenou? Upřímně řečeno, když jsem v sobotu večer odjížděl znavený domů, měl jsem pocit, že by mohl kurz klidně skončit a i tak by se vyplatil. Přesto mne čekala ještě stejně nabitá neděle, která mi jen potvrdila to, co jsem si myslel už v první den a sice, že jsem za málo peněz nakoupil hodně muziky. Ano při ceně 2500,-Kč za osobu dostanete mimořádně kvalitní službu, která kdyby stála o 500, ale klidně i o 1000,-Kč více, odjížděl bych naprosto spokojený a neměl bych pochyb o tom, že se to stále vyplatilo. Popravdě mi to přijde jako naprostá anomálie. Jen si to vemte, konkurence prodává podobné kurzy klidně za oněch 3500,-Kč. Poptávka po K1 dalece převyšuje nabídku a k tomu všemu téměř legendární kvalita kurzu. Logicky mi z toho vychází korekce ceny, kterou nikdo nemůže napadnout, protože by kvalita stále odpovídala. Zdražení by snížilo nápor při zápisu a tak by odpadlo jedno z výrazných negativ kurzu. Proč prodávají Martin s Alešem Rols Royce za cenu Škodovky vědí zřejmě jen oni a my zákazníci samozřejmě rádi ušetříme, tedy pokud se na kurz proklikáme.

Shrnutí

Kurz K1 od Akademie Aegis patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co na českém trhu můžete absolvovat. Martin s Alešem jsou neuvěřitelní profesionálové, disciplinovaní a s do detailu promyšlenými osnovami kurzu v ruce. O tom skutečně není sporu a kvalitu prakticky nijak nedegradují ani uvedené drobnůstky.

Pokud vás kurz zaujal, máte na něj peníze a čas, dám vám jednu dobrou radu. Sledujte pravidelně termíny na stránkách Aegis a v momentě vypsání vámi vytoužené K1, neváhejte ani minutu. Už druhý den by se vám mohlo stát, že uvidíte nejčastejší stav u Aegis kurzů – “Jako náhradník”.

Na úplný závěr jen připomínám to, co jsem psal již v článku o základním kurzu Obos. Kvůli intenzitě a relativně vysokým nárokům doporučuji absolvovat Základní pistolový kurz Obos ještě před K1 od Aegis. Na K1 budete víc v pohodě, kurz si rozhodně víc užijete a zároveň perfektně navážete na vypilované znalosti z Obos. Alespoň v mém případě tento postup zafungoval na výbornou.

Klady a zápory

+ Komplexní a systematicky na sebe navazující obsah kurzu

+ Mimořádně vyladěné detaily jednotlivých cvičení

+ Neoddiskutovatelná kvalita a profesionalita obou instruktorů

– Školicí materiál omezen na pouhou jednu stránku právního minima

– Drtivé tempo, které může být pro úplné začátečníky až odrazující

– Speciálně na K1 může být obtížné se vůbec dostat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén