Zbraně a tak

Recenze: BLACKHAWK CQC Serpa Carbon

Pouzdra s mechanickou pojistkou řady Serpa mají skutečně velmi slušné renomé, o čemž se můžete přesvědčit po pár minutách hledání na internetu. I já jsem si nakonec řekl, že dám Blackhawku šanci a abych byl na střelnici pořádná fajnovka koupil jsem rovnou variantu Carbon, za kterou jsem si připlatil pár stokorun navíc.

Dobrá zkušenost a vystřízlivění přišlo hned po rozbalení, kdy jsem zjistil, že onen “Carbon” znamená obyčejnou samolepku, imitující uhlíková vlákna, nalepenou na standardní variantu pouzdra. Fajnovka se vrátila zpátky na zem, protože vyhodila několik stovek oknem. Pachuť grafitu jsem zajedl pořádnou porcí příslušenství, které se vysypalo hned v závěsu za pouzdrem. Mimo standardní platformy s průvlekem na opasek obsahuje balení i platformu s pádlem, což se určitě může hodit.

Vychytávek až na půdu

Osobně používám výhradně platformu s průvlekem, která má několik zajímavých a především v praxi dobře využitelných vychytávek. Tou první je nastavení velikosti (šíře) poutka. Tu můžete naladit s milimetrovou přesností, takže se pouzdro na opasku nijak nešmrdlá. Navíc kdybyste chtěli, můžete si díky dvěma aretačním šroubkům posunout pouzdro o několik milimetrů nahoru. Rozhodně šikovné řešení, které jsem využil prakticky hned po rozbalení.

Další vychytávkou je možnost přesného trimu odporu samosvorného mechanismu pouzdra. Můžete si tak sami zvolit jak lehce půjde zbraň vyndat z pouzdra. Po pár dnech na střelnici jsem se odhodlal ke štelování i této součásti, která je opět ovládána šroubkem, jehož utahováním, nebo povolováním měníte zmíněný odpor. Jednoduše paráda, kterou, pokud budete mít chuť a náladu, s chutí využijete.

Poslední zajímavou funkcionalitou je nastavení vertikální orientace pouzdra. Můžete si tak zvolit úhel naklonění zbraně dle vaší potřeby. Obecně se jako velmi vhodný úhel uvádí 0°. V základu by pouzdro mělo mít právě nulový úhel nastavený, ale za pomoci vodováhy a postupného ladění jsem se na nulu, tzn. závěr kolmo k zemi, dostal až pootočením pouzdra vzad. Pak teprve hlaveň mířila přímo do země. Náklon pouzdra je určitě individuální záležitostí a je rozhodně příjemné, že vám toto pouzdro dovolí zvolit si ten vám nejvíce vyhovující.

BlackHawk Serpa CQC Carbon (3)

Co ano a co zase ne tak úplně

Výrobce má v popisu uvedeny jako dvě hlavní devizy tohoto pouzdra velmi jednoduché tasení a vhodnost pro skryté nošení  [1]. Pod tasení bych se asi dovedl podepsat, ale s tou vhodností pro skryté nošení bych hodně váhal a důvody jsou následující.

Pouzdro je díky pojistkovému mechanismu a způsobu uchycení relativně daleko od těla. Jde řádově o milimetry, ale o milimetry, které hrají skutečně roli. Pouzdro totiž moc nepřiléhá k tělu a výrazně zvyšuje objem již tak objemnému Glocku 17, který v něm nosím. Osobně si skryté nošení dovedu v případě tohoto pouzdra představit jedině v zimě zabalený do velké zimní bundy. Jinak těžko.

Se zmíněným tasením je to ale úplně jiná káva. Tasení je jednoduše básní a národním svátkem zároveň, protože je neuvěřitelně lehké ve smyslu odporu, který zbraň při vyndávání z pouzdra klade. Po uvolnění pojistky ukazovákem vyndáte zbraň tak jednoduše, jako chleba z tašky po pátečním nákupu. Nepřátelé pojistek jistě již od prvního odstavce bijí na poplach kvůli nebezpečnosti, ale pravda je taková, že právě díky tomuto pouzdru jsem se naučil bezpečně tasit zbraň, což jsem ocenil např. při přechodu na samosvorná pouzdra. Pojistka je geniální, protože ji lze stisknout pouze na jednom místě, kdy se po jejím uvolnění a vytažení zbraně z pouzdra ocitá váš ukazovák vždy na stejném místě, a sice na rámu zbraně.

BlackHawk Serpa

Podtrženo sečteno

Pouzdro CQC Serpa je celkem často k vidění na českých střelnicích a určitě právem. Jde o povedený a kvalitní výrobek, který rozhodně stojí za úvahu. Pouze pokud budete přemýšlet nad barvou, doporučuji vynechat Carbon, jde o zbytečně vyhozené peníze. Pouzdro jsem používal zhruba dva roky a neměl jsem s ním jediný problém. Naopak tasení z tohoto pouzdra je velmi návykové a po přechodu na jiný typ si na neznatelný odpor samosvorné části Serpy nejednou vzpomenete.

Klady a zápory

+ Šíře poutka na pásek, úhel náklonu zbraně, nebo odpor pouzdra při tasení, to vše lze nastavit, což je užitečné a velmi to zvyšuje komfort užívání.

+ Pojistka na “správném” místě. Po vytažení zbraně z pouzdra je ukazovák vždy na rámu zbraně.

+ Návykově lehké tasení s prakticky neznatelným odporem

– Zcela zbytečný Carbon vzhled, pod kterým se skrývá “obyčejná” samolepka, za příplatek několik stovek korun nestojí

– Zbraň je trochu dále od těla, což vytváří jistou páku. To pocítíte především při náročnějším pohybu a zároveň není pouzdro nejvhodnější pro skryté nošení

Zdroje

[1] BlackHawk.com – http://blackhawk.com/Products/Holsters-Duty-Gear/Holsters/Concealment/Injection-Molded/SERPA%C2%AE-CQC%C2%AE-Concealment-Holster-Matte-Finish.aspx

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén