Ze zápisníku začínajícího střelce

Jak vybrat svou první pistoli

Po získání zbrojního průkazu jsem dlouho přemýšlel, jak by měla vypadat má první zbraň a dospěl jsem k následujícím požadavkům:

maximální spolehlivost. Jelikož mne zajímá především obranná střelba, musí zbraň po každém zmáčknutí spouště vystřelit. Z tohoto důvodu jsem již na začátku zcela vyřadil zbraně z druhé ruky.

maximální jednoduchost. Jelikož jsem byl úplný začátečník se zbrojním průkazem, na kterém ještě nezaschl inkoust, musela být moje první zbraň naprosto blbovzdorná s co možná nejjednodušším ovládáním. Ideální se mi jevila zbraň bez kohoutů, pojistek a jiných udělátek, tzn. zbraně s přímoběžným úderníkem (více zde http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/nauka-o-zbranich/).

rozumná cena. Tu v mém případě ohraničoval limit 20.000,-Kč ideálně i se základním vybavením. Do této hranice se vejde valná část “běžných” zbraní, takže je výběr skutečně široký.

Další kritéria

Samozřejmě jsem řešil i další kritéria, ale ta byla spíše doplňující:

velikost – zbraň jsem se nechystal pravidelně nosit, takže jsem se spíše zajímal o pohodlnost a přesnost střelby. Tím byly vyřazeny všechny compacty a subcompacty, tzn. zbraně pro každodenní nošení za pasem (compacty) nebo kabelce, či zastrčené v ponožce (subcompacty) – hodně s nadsázkou řečeno 🙂

střelivo – vzhledem k ceně a rozšířenosti nábojů ráže 9mm to v naší zemi není ani rozhodovací kritérium jako jasný fakt

příslušenství – jednoduše řečeno na některé zbraně hůř seženete pouzdro, nový zásobník, nebo jiné příslušenství. Těm jsem se chtěl, jako začátečník, raději vyhnout

Zkouška spojení

Měl jsem konkrétní představu, ale přesto jsem si nebyl jistý. Využil jsem možnost, kterou nabízel jeden z prodejců, a sice zkoušení zbraní na střelnici. K dispozici bylo mnoho druhů a velikostí zbraní od CZ přes Smith and Wesson až po Glock. Reálné zkoušení jednotlivých zbraní mě definitivně utvrdilo v mé představě a vítěz byl tedy jasný – Glock 17 v poslední, tedy 4. generaci.

my_glock

Můj výběr

2 Comments

  1. Jakub Jizva

    Ahoj, takže si chtěl od začátku glocka a toho sis taky koupil. Zajímá tě obranná střelba a zbraň se nechystáš pravidelně nosit.

    Střílím 30let a první zbraň má být jednoznačně bez kompromisu full size železo s kohoutkem. Potom menší zbraň na nošení až se naučíš střílet. Tam už menší glock připadá v úvahu.

  2. Mike.cz

    Ano, měl jsem to přesně tak.

    Proti zbraním s kohoutem nic nemám, ale je tam holt ten kouhout :), tzn. jedna starost navíc. Tomu jsem se tehdy, jako absolutní nováček chtěl vyhnout. Ovládání kouhotu není žádná věda, ale je to přeci jen něco navíc vč. jednoho ovládacího prvku navíc.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén