Okem střelce

Po katastrofě se zbraní v ruce

Glock v šuplíku

Myšlenkové směry zabývající se přípravou na nejhorší (postapo a prepperské komunity) již dávno přidaly do svých seznamů s doporučenými věcmi pro přežití katastrofy i střelné zbraně. Je to zbytečná paranoia, nebo jen další položka “nezbytných” věcí pro přežití? Byť fanda do zbraní, pokusím se nabídnout argumenty pro i proti. Sami zvažte, které jsou pro vás relevantnější, nebo zda vůbec ty mnou nabídnuté pohledy ladí i s vaším uvažováním. Pomiňte teď na chvíli problematiku “katastrofy”, tzn. jestli bude, nebo nebude, příp. jaká a jak velká a podívejme se na danou věc střeleckým kukátkem.

Zbraň + katastrofa = ANO

Jedním z důvodů proč zbraň mít může být reálná zkušenost s chováním lidí po katastrofě jakou mohou být povodně. Jak v Čechách, tak v zahraničí jsou totiž těmi, kdo se v nově nastalé situaci nejrychleji orientují ti “zlí”. Tlupy nájezdníků s cílem vyrabovat, co se dá. Stalo se to několikrát při povodních v ČR (naposledy před dvěma lety v severní části Čech [0]) a stalo se to i při obřích záplavách v New Orleans. V USA to došlo tak daleko, že se gangy po zmíněné záplavě promenádovaly za bílého dne s automatickými zbraněmi na ramenou. Po zformování (střelnými zbraněmi vyzbrojené) domobrany, těmi “dobrými” se situace začala stabilizovat. Ano můžete namítnout, že stejnou bezpečnost dokáže zajistit i stát. Na to můžu jen říct, že do New Orleansu dorazila armáda po dvanácti dnech, takže kdyby nebylo ozbrojené domobrany, neměla by armáda už co střežit [1].

Opusťme povodně a vezměme katastrofy obecně. Nejpravděpodobnější “katastrofou” je zřejmě finanční destabilizace země [1, ostatní autoři], např. ta, kterou si zažila Argentina na začátku tohoto milénia [4]. Stát přestává fungovat a s ním i služby, které poskytuje, např. ochrana občanů prostřednictvím policie. Rapidně se zvýší kriminalita a proti tomu jde pokles dostupnosti policie. Přesně to je moment, kdy možnost chránit svůj domov se zbraní v ruce má cenu zlata, resp. života vašeho a vaší rodiny. Jediné co v tuto chvíli stojí mezi lapkou, který chce vaší televizi, a vámi je vaše zbraň, protože policie vám nepomůže.

Zbraň + katastrofa = NE

Proč může být zbraň k ničemu právě při katastrofě? Představte si, že se probudíte za řevu sirén a hasiči vás hned vyhání z domu. Máte řádově vteřiny, takže popadnete peněženku, telefon manželku/manžela/dítě/psa/kočku a opouštíte své obydlí. No jo, co ale ta užitečná pistole? Leží v šuplíku, protože je to jedna z posledních věcí, na kterou budete při evakuaci myslet. Věřím, že s větší pravděpodobností popadnete rodinné album, než brokovnici ve skříni. Smutným faktem je, že k většině vloupání dochází u evakuovaných budov, tzn. i kdybyste měli zbraň u sebe, nedostanete šanci bránit svůj příbytek.

Povodně jsou specifickým druhem katastrofy, který je u nás navíc, díky zkušenostem, velmi dobře řešený ze strany státu. Jednoduše naše záchranné složky reagují rychle a i policie s armádou je schopna relativně rychle operovat na postiženém místě.

Pokud pominu povodně, tak obecně má zbraň po katastrofě jistě svůj význam, ale věc je, jak už to tak bývá, trochu komplikovanější. Stejně jako když se budete pokoušet o několika denní/měsíční/roční soběstačnost stran jídla a vody, tak i zbraň má svá “pravidla skladování”. Pokud budu pokračovat v přirovnání skladování zbraně ke skladování jídla, pak počítejte s tím, že zbraň a střelivo vyžaduje své. Zbraň je nutné skladovat v suchu a občas zkontrolovat její stav. S municí je to podobné, ale zde se nemusíte obávat, že by munice vydržela pouze “záruční” dva roky [3], její životnost bude, při správném skladování, v řádech desítek let. Pokud chcete mít jistotu, nezbude vám než pravidelně obměňovat nastřádané zásoby nábojů. Nábojů byste měli mít dostatečné množství, protože zásoba několika desítek, či stovek, nábojů, se kterou si člověk běžně vystačí, může být v případě katastrofy málo. Zní to možná absurdně, ale právě nedostatek střeliva byl největší problém při zmíněném sestavování domobrany v New Orleans, protože každý měl doma brokovnici a do ní jen hrst nábojů [1].  Pořízení dostatečné zásoby nábojů nebude levnou legráckou a to nezmiňuji pořizovací náklady na samotnou zbraň, které už jsem jednou rozebíral (Být, či nebýt… se zbraní v rukou).

Kam padají misky vah?

Po tom, co jsem na svém webu zveřejnil recenze střeleckých kurzů a mířidel na pistoli určitě nečekáte, že výsledek bude v neprospěch zbraní. Upřímně řečeno před tím, než jsem si pořídil pistoli, jsem nad podobnými tématy vůbec nepřemýšlel. Žádná manželka, žádní potomci, pistole mne vždy lákali a zábavný koníček byl rázem na světě. Dnes to vidím jinak a důvody jsou celkem prosté. Velmi nerad se spoléhám na ostatní a co víc, velmi rád se spoléhám sám na sebe, svůj úsudek a své dovednosti. Nevlastnit zbraň pro mne znamená nemít šanci vyřešit velmi kritickou situaci, jakou může být kupříkladu bezpečnost po katastrofě, vlastními silami, nebo alespoň svým přičiněním.

Pokud bych se pokusil shrnout uvedené názory jde v podstatě o dva hlavní, proti sobě jdoucí, argumenty. Tím prvním, který se klaní k vlastnění zbraně je možnost “pomoct si sám”, tzn. nebudu se spoléhat na milostivou pomoc “někoho” a je jedno jestli to bude pomoc souseda s plynovou pistolí, policisty s normální pistolí, nebo vojáka s raketometem. Tím druhým, který říká, že zbraň je zbytečná, jsou veškeré dílčí komplikace vlastnění zbraně. Komplikací pak může být nutnost získání zbrojního průkazu, cena zbraně a střeliva, vyšší nároky na zodpovědnost a také nutnost naučit se se zbraní bezpečně manipulovat.

Pokud jde o mě, já se klaním k vlastnění zbraně, ale vy si onen pomyslný jazýček vah popostrčte kam je libo ;).

Dodatek: Preppeři

Před psaním tohoto článku jsem chtěl znát přístup komunit, připravující se na “konec světa”, k problematice zbraní a popravdě jsem byl vcelku mile překvapen. Plný předsudků jsem se vrhnul na postapo weby a projížděl jednotlivé články s předpokladem, že články o zbraních budou přinejlepším tragické. Musím přiznat, že jsem byl udiven pragmatičností přístupu komunity prepperů k výběru zbraní pro obranu po katastrofě větších rozměrů. K článku o zbraních na komunitním webu tohoto typu jsem skutečně přistupoval se skepsí, ale ta se brzy rozplynula v čiré realitě. Důvodem je, že výběr užitečných zbraní by se zřejmě příliš nelišil od toho mého. Skrze pragmatické argumenty dospěl autor článku k pistoli Glock 17, domácí pušce Sa vz. 58 a brokovnicím Remington 870, nebo Benelli Supernova [2]. Na první pohled plejáda, kterou lze jen těžko kritizovat. Vše velmi spolehlivé a vcelku kvalitní zbraně s výhodou dostupnosti munice na našem území. Čím více takto kvalitních a rozumných článků o zbraních, tím rozhodně lépe.

Zdroje

[0] Lidovky.cz – Rabování od roku 2002 výrazně ubylo. Poučili jsme se, tvrdí policie – http://www.lidovky.cz/rabovani-od-roku-2002-vyrazne-ubylo-poucili-jsme-se-tvrdi-policie-ps2-/zpravy-domov.aspx?c=A130607_170044_ln_domov_ogo

[1] Tři svíce za budoucnost – Václav Cílek (2012). Kapitola Heleny Štorchové: Několik patron – poučení z přírodních katastrof

[2] Postapo.vz – Výběr zbraní pro VP – http://postapo.cz/nutne-k-preziti/zbrane-a-pasti/vyber-zbrani-pro-vp/

[3] Sellier-Bellor – Časté dotazy (FAQ) – http://www.sellier-bellot.cz/znalosti/caste-dotazy-faq/

[4] Wikipedie – Argentinská krize – https://cs.wikipedia.org/wiki/Argentinsk%C3%A1_krize_v_letech_1999_a%C5%BE_2002

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén