Střelecké kurzy

Reference kurzu: OBOS.cz – Pistole základní fáze (1)

Výchozí nastavení

Jak můžete najít na oficiálních stránkách kurzu (OBOS.cz) jedná se o jednodenní výcvik vedený Ondřejem Machem (info zde http://profi.obos.cz/terce/hlavni-instruktor) zaměřený na naprosté základy střelby za, na českém trhu, velmi rozumnou cenu (1850,-Kč).

Na kurz bylo potřeba přijet s klasickým vybavením, tzn. kromě pistole, brýlí a sluchátek s alespoň dvěma zásobníky a dostatečným počtem nábojů.

Co se týče nábojů, doporučuji vzít si s sebou cca 400 nábojů, protože i když na stránkách kurzu doporučují 300, tak konkrétně v našem případě zbylo trochu času na bonusové drily. Tyto drily nad rámec kurzu sebraly cca 60 nábojů nad uvedené doporučení. Celkem tedy cca 360. To vyvolalo čilý obchodní ruch a směnu zbývajících nábojů mezi účastníky, protože spousta lidí přivezla přesně 300 kousků, jak bylo doporučeno. Jen pro úplnost, doporučované chrániče kolen nebyly vůbec potřeba.

Průběh kurzu

Střelba na terče OBOS.cz

Střelba na terče OBOS.cz

Během celého kurzu se střílelo na originál terče OBOS.cz (podrobnosti k terčům zde – http://profi.obos.cz/terce). Terče mají několik zásahových zón, takže se dají využít na více cvičení a kompletně je tak rozstřílet. K terčům bych podotkl, že vyobrazená postava je relativně malá a stejně tak i jednotlivé zásahové zóny (viz tabulka níže). V informacích o terči uvádějí, že by rozměry měly odpovídat střední postavě. Myslím si, že mám střední postavu, ale proti mě jsou hodnoty naměřené na terči o cca jednu třetinu menší, což je ve výsledku skutečně znát. Tomu je pak přizpůsoben výcvik, který probíhal zpravidla na velmi krátkou vzdálenost cca 3 metry.

Rozdíly postavy na terči obos proti reálu
Postava na terči Obos (cm) Reálná (moje) postava (cm)
Šíře hlavy (v její nejširší části) 11,5 16
Délka od temene hlavy ke kyčli 60 83
Šíře ramen 26 43

Samotný kurz procházel celou řadu základních témat s, mě velmi sympatickou, pečlivostí a velkým důrazem na detail. To sebou neslo určité výhody, ale na druhou stranu i nevýhody, které byly v souhrnu rozhodně v menšině.

Konkrétní nevýhodou je celkem velká roztříštěnost, protože se hodně dlouho řeší jednotlivé body harmonogramu – úchop, dlouho se ladí postoj, tasení a pod. Ve finále jsou to tedy relativně oddělené bloky, které vždy zachází do nejmenších detailů. Bloky na sebe samozřejmě logicky navazují, takže se samozřejmě neučí tasení, pak úchop a podobně. Jde to pěkně popořadě, ale tak nějak přísně odděleně.

Naopak výhodou je, že jednotlivé prvky skutečně výrazně vylepšíte, protože např. úchop, kterému se věnovalo v rámci kurzu hodně prostoru, řešíte do detailu, dlouho a jednoduše dokud vám pořádně nesedne.

Někde na pomezí výhody a nevýhody je pak tempo, které musí být zcela logicky pomalejší. Neprobere se obrovské kvantum technik a možností tréninku, ale na druhou stranu 4 fáze tasení vylovíte z paměti i po roce, protože se mu instruktor hodně věnuje. Jelikož jde o čistě začátečnický kurz, řadím pomalejší tempo patřit spíše k výhodám.

Střelba jednoruč

Střelba jednoruč

Co se mi na kurzu líbilo a i zpětně to oceňuji je, že i těm nejbanálnějším a nejzákladnějším věcem je věnován dostatek času. Uvedu to na příkladu tasení. Instruktor naprosto logicky a jasně vysvětlil jak rozdělit tasení do několika fází, které jsme následně jednu po druhé trénovali a na samém závěru je složili do jednoho celku. Výsledkem je jasná představa o tom jak by takové tasení mělo ideálně vypadat, jak ho dobře provést a případně i trénovat. Opět ukázka toho, že na tomto kurzu se učí jednotlivé prvky velmi poctivě.

Co by se dalo vylepšit jsou určitě demostrace za hranicí příjemnosti, kdy instruktor míří, byť “poctivě” vybitou zbraní do obecenstva. Výsledkem pak byli vtipné situace, kdy všichni instinktivně uskakovali instruktorově namířené zbrani. Na jiných kurzech se pro podobné situace používá oranžová maketa, ke které jistě v OBOSu také brzo dospějí. Další drobností jsou pak terče, u kterých je vyobrazená postava, dle mého, nerealisticky malá.

Zajímavostí kurzu byla i zmíněná “poctivá” kontrola vybití zbraně. Ta se v tomto případě prováděla tak, že po řádném vybití a kontrole zbraně bezpečným směrem byla zbraň (za stálého míření bezpečným směrem) nastavena dalšímu učastníku (příp. účastníkům) tak, že mohl potvrdit její vybití. Došlo tak k dvojité, někdy trojité, kontrole zbraně před jejím samostatným uložením do pouzdra.

Posledním bodem, který bych rád zmínil je osoba instruktora Ondřeje Macha, který vždy velmi ochotně radil a pomáhal všem účastníkům bez výjimky. Vše navíc probíhalo ve velmi pohodové a uvolněné atmosféře. Díky tomu byl kurz velmi příjemnou záležitostí, která dokázala nejen naučit, ale i pozitivně motivovat do dalšího snažení v rámci výuky obranné střelby. To velmi oceňuji a není to na jiných kurzech samozřejmostí. Zvláště u kurzů pro úplně nováčky je podobný styl velmi příjemný a neodrazuje od střílení ani v případě, že vám některé prvky nejdou.

Shrnutí

Základní pistolový kurz Ondřeje Macha rozhodně doporučuji všem, kteří se chtějí poctivě věnovat naprostým základům obranné střelby. Můžete si být jisti tím, že z kurzu budete odjíždět se znalostí toho, jak má vypadat správný úchop, jak při střelbě stát a jak pracovat na precizním tasení zbraně z pouzdra. To vše ne jen letmo prolítnuté, ale skutečně do poctiva probrané a natrénované. Jako bonus pak vnímám fakt, že jsem z kurzu odjížděl skutečně dobře naladěný bez pocitu neschopnosti, kvůli technikám, které se mi nevedlo správně provádět. Naopak jsem věděl, co a jak dál zlepšovat, protože mi bylo názorně ukázáno, proč se co dělá (viz zmíněný úchop).

Osobně jsem absolvoval tento kurz před věhlasnými kurzy Akademie Aegis a můžu tento postup doporučit i ostatním, protože bych základní kurz Obos řadil po obsahové stránce ještě před Základy obranné střelby (K1) od Akademie Aegis.

Klady a zápory

+ detailní probrání jednotlivých technik (úchop, spouštění, míření, postoj,…)

+ pohodová atmosféra a pomalejší tempo vhodné pro začátečníky

+ výborný přístup a bezpochyby i znalosti školitele

– občasné míření (vybitou) zbraní do posluchačů

– terče s relativně hodně zmenšenou postavou proti reálu

Střelba obouruč

Střelba obouruč

Poznámka na závěr. S OBOS.cz nejsem nyní (7/2015) nijak spjat, nečerpám žádné slevy, ani nefunguju jako jejich placená reklama. Jsem skutečně jen spokojený zákazník ;).

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén