Zbraně a tak

Jaké pouzdro na pistoli?

Kydex, nebo plast? S pojistkou, nebo bez? Věhlasnou americkou značku, nebo méně známou českou? Spousta otázek zvlášť, když si koupíte svou první pistoli a hned se máte rozhodovat, v čem ji budete nosit.

Pokusím se vám přiblížit mou zkušenost se dvěma rozdílnými typy pouzder. Tím prvním je Serpa od BlackHawk a druhým je “na míru” dělané pouzdro od firmy Excubitor. Pouzdra jsem používal na takové to domácí sušení a pak samozřejmě na střelnici a na střeleckých kurzech. Když jsem si koupil Glocka řešil jsem klasickou otázku: “Kam s ním?”. Procházel jsem weby české i zahraniční křížem krážem a z toho mumraje na mne vždy odněkud vyskočilo pouzdro Serpa od velmi známé americké značky Blackhawk. První volba tedy padla, právě na něj.

Kontroverzní pojistka

Jak jsem popisoval v dřívější recenzi, jedná se o kvalitní plastové pouzdro s pojistkou a právě ta, dle mého, rozděluje střelce na dvě skupiny. Na ty, kteří s ní nemají žádný problém a ty, kteří ji považují za krajně nebezpečnou záležitost a na pouzdru by, podle nich, neměla taková “věc” vůbec najít svoje místo. Kontroverzi přiživilo několik  příběhů, kdy střelec tasil tak šikovně, až se střelil do nohy. Místo aby padla část viny na střelce, dostává se na diskuzních fórech okamžitého odsouzení právě těch “zlých” pojistek. A upřímně řečeno, je to škoda.

Excubitor vs. Blackhawk(2)

Kydexový Excubitor nalevo spolu s BlackHawk Serpa napravo

Má osobní zkušenost jde přesně proti tomuto honu na čarodějnice a na pouzdra s pojistkou nedám dopustit. Tasil jsem ze Serpy opravdu mnohokrát a úspěšnost tasení, kdy výsledkem je prst na rámu zbraně, mám dodnes 100%. Podle mého se musíte opravdu hodně snažit na to, abyste vyndali zbraň tak, aby váš prst byl jinde než na rámu zbraně. I přesto mají pojistková pouzdra jisté stigma, kterého se těžko zbavují. Příčiny vidím dvě.

Problematika pojistek je zapeklitá a asi není moc střeleckých fór, kde by se neřešila. Podle mého je hlavní problém v tom, že jsou pojistky a Pojistky. Některá pouzdra jiných méně či více známých výrobců jsou skutečně velmi špatně navržená, protože pro odjištění pojistky musíte mít prst v úrovni spouště. Po odjištění pojistky pouzdra zbraň tasíte, a pokud nemáte tvrdě nadrilovanou mechaniku přesunu prstu “jinam”, váš prst zůstane tam, kde odjistil pouzdro. To je samozřejmě velmi špatně a o nechtěný výstřel si tato pouzdra prakticky říkají. Na druhé straně jsou kvalitní pouzdra, která na první pohled mají pojistku na správném místě, a sice tam, kde se nachází i rám, v pouzdru uložené, zbraně.

Špatně umístěná pojistka

Nešťastně umístěná pojistka

Druhý aspekt je již zmíněný střelec. Špatná manipulace dokáže udělat své bez ohledu na pouzdro. Manipulace u pouzder s pojistkou má, dle mého, dvě úskalí. Tím prvním je, že je potřeba jistý cvik, protože se v jednom z tisíce případů může stát, že pojistku nenamáčknete tak, jak máte, a zbraň pak nejde tasit z pouzdra. To samo o sobě není nijak nebezpečné, ale v ten moment je důležité nepodlehnout panice a nesnažit se pojistku mačkat pokrčeným ukazovákem s maximální silou. To vyústí v jedinou věc, a sice že se pojistka uvolní a vy riskujete prst na spoušti tak, jako se to povedlo nebohému Texasanovi na videu na konci článku. Druhým možným problémem je mechanické znečištění pojistky takovým způsobem, že nepůjde vůbec zmáčknout. Ano jde to, ale způsob a intenzita znečištění je, podle mne, za hranicí jakéhokoliv běžnějšího užívání.

Pokud ovšem postupujete tak, jak máte, tzn. nepanikaříte pokud z nějakého důvodu nedošlo k uvolnění pojistky, pak jsou pouzdra s pojistkou zcela bezpečná a bezproblémová. Každopádně dejme požadavek na určitou opatrnost a zručnost jako nevýhodu těchto pouzder.

Toť negativa a nyní by bylo dobré podívat se také na výhody. Mezi tu naprosto nejzásadnější považuji odpor při tasení. Ten je obecně téměř nulový s tím, že např. u diskutované Serpy si i ten nepatrný odpor mohou fajnšmekři ještě lehce dovyladit aretačním šroubem. Absolutní dokonalost! Rozdíl v odporu pocítíte okamžitě zvláště v porovnání se samosvornými pouzdry. Nejde o pocitovou záležitost, které si všimne jen někdo, ale o zcela evidentní fakt. Je to navíc něco, na co si rychle zvyknete a zvláště při přestupu na samosvorné pouzdro, bude výrazné zvýšení odporu proti pojistkovému pouzdru velký nezvyk.

Dalším podstatnou dobrou vlastností pouzder s dobře umístěnou pojistkou je budování správných návyků při tasení. Jelikož vás pouzdro svou funkcí pokaždé nutí k tomu, abyste měli prst vždy v úrovni rámu, jinak se pistole neuvolní, nedovedu si ani představit lepší pomůcku pro získávání správných vzorců pro práci s pistolí v pouzdře než je právě tato.

Každopádně pokud budete vybírat pouzdro s pojistkou, vždy jako první řešte umístění samotné pojistky. Pokud je v úrovni spouště, pak už je úplně jedno z jakého je pouzdro materiálu, nebo od jakého je výrobce, protože je prostě špatně řešené a nezaslouží si tak žádnou další pozornost.

Samosvor nade vše

To bychom měli pouzdra s pojistkou a teď se podíváme do druhého, zcela odlišného světa,  a sice do světa samosvorných pouzder. Zde není žádná mechanická pojistka, protože pistole drží v pouzdru díky absolutně přesnému kopírování tvaru zbraně, které ji tak perfektně obejme. To s sebou nese zásadní výhodu v tom, že tenčí pouzdro lze udělat jen stěží, pouze v případě použití tenčího materiálu. Pouzdra tak krásně přiléhají a mají obecně velmi nízký profil. Pro skryté nošení jsou tedy tato pouzdra více než vhodná.

Oproti těm pojistkovým, kolem kydexových pouzder moc kontroverze nenajdete, takže pokud jste velmi konzervativní, jsou tato pouzdra jistě zajímavou volbou i pro vás. S tím je spojené i to, že se ze samosvorných pouzder stává jakýsi standard, takže se s nimi počítá např. na závodech, kde jsou v některých případech pojistková pouzdra zakázána.

Nevýhoda na závěr je zároveň uvedená výhoda pouzder s pojistkou. Jde o relativně vysoký odpor při tasení. Ten mi přišel zprvu až nepříjemný a stejně jako u pouzdra s pojistkou, i zde bylo potřeba získat trochu cviku v nalezení správného grifu.

Teoretickou nevýhodou může být také šíře samosvorných pouzder, která je patrná na první pohled. Jde o teoretickou nevýhodu, protože ačkoliv jsou pojistková pouzdra užší, mají naopak vyšší profil.

Pokud budete vybírat samosvorné pouzdro, tak vězte, že zde je situace ještě jednodušší, protože kydex, ze kterého se vybírají je sám o sobě nezničitelný. Stačí už jen pohlídat kvalitu zpracování, rozumnou cenu, tvar a máte v podstatě vyhráno. Mám dobrou zkušenost s pouzdrem od CopShop.cz, takže jejich pouzdra mohu doporučit.

Excubitor vs. Blackhawk(1)

Kydexové má o poznání užší profil, ale je na druhou stranu o něco širší

Když dva dělají totéž není to vždy totéž aneb v čem se obě pouzdra liší?

Z řádků výše jste určitě nasáli atmosféru problematiky uvedených pouzder. Ta jsou totiž tak odlišná, že se porovnávají jen velmi těžko. Cílem článku ani nebylo vybrat nového krále pouzder, ale, pokud možno, objektivně zhodnotit dva různé přístupy s jakými výrobci těchto pouzder přichází. Hlavní rozdíly, které vnímám, jsou tyto:

Odpor při tasení řadím mezi nejzásadnější rozdíl. Ten skutečně doporučuji vyzkoušet, protože je u obou typů pouzder diametrálně odlišný. Zvláště pokud je pro vás odpor zásadním kritériem, pak se na něj určitě doporučuji zaměřit.

Budování návyků hovoří jednoznačně ve prospěch pouzdra s pojistkou, protože tam záleží, kam umísťujete ukazovák. U kydexového pouzdra na umístění prstu nezáleží, ačkoliv riziko náhodného výstřelu je sníženo tím, že zde nemusíte tlačit na pojistku, takže není důvod propadnout ukazovákem až do spouště a vystřelit.

Náročnost na obsluhu se také liší, protože když zrovna nemačkáte pojistku u jednoho pouzdra, musíte počítat s tím, že bude záležet na úhlu “tahání” pistole z pouzdra a také s tím, že budete potřebovat větší sílu pro finální vytasení zbraně z pouzdra.

Vidíte, že to není černobílé, proto nechám finální výběr favorita opět na vás. Ať zvolíte jakékoliv pouzdro ze zmíněné dvojice, neuděláte chybu. Jde o kvalitní, a do detailu propracované, kousky, které vás jednoznačně nezklamou. Možná až vlastním zkoušením najdete to, co vyhovuje přesně vám.

Videa na závěr – udělejte si o nebezpečnosti pojistkových pouzder vlastní obrázek

Nejznámější případ postřelení, kdy v hlavní roli je právě Serpa můžete vidět na následujícím videu:

Nevýhody můžete vidět také na tomto videu:

3 Comments

  1. David

    velmi dobrou zkušenost mám s originálním pouzdrem Glock (sport/combat) a za rozumnou cenu! (viz odkaz)

    http://mpicz.com/sortiment/glock/prislusenstvi-1/pouzdro-sport-combat-detail

  2. Mike.cz

    Párkrát jsem na něj narazil, ale přišlo mi až příliš Glockovsky krabicově ošklivé 🙂

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén