Zajímavosti ze světa zbraní

Dopady zákazu zbraní v Austrálii

Svět zbraní je velmi specifická oblast zájmu, protože vlastníci zbraní musí, jako jedni z mála, neustále obhajovat fakt, že mohou vlastnit předmět svého hobby, sportu, nebo zábavy. Takový vlastníci jízdních kol, nebo double kajaků určitě neví o čem je řeč, protože pokaždé když cyklista srazí dítě, nebo se vodák opilý utopí v jezu, nikdo nevolá po plošném zákazu všech kol a kajaků. U zbraní tomu je bohužel jinak a tak po každém neštěstí, kde si střelná zbraň zahraje i tu nejmenší roličku, okamžitě vyskakují dobrodinci, kteří by zbraně nejraději okamžitě zakázali.

A právě o tom je tento článek. Představte si zemi, kde se odehraje něco podobného co Češi zažili letos v Uherském Brodě (6). Ani ne za dva týdny jsou vytvořeny dva zákony – jeden zbraně zruší a druhý je rovnou všechny zničí. Přijde vám to jako ráj pacifistů? Šílená fantasmagorie? Vůbec ne, vítejte v Austrálii.

Píše se rok 1996, 28. dubna a právě v Austrálii se schyluje k asi největší změně ve vztahu ke zbraním v historii této země. Ve dnech 28. a 29. dubna 1996 se v pobřežním městečku Port Arthur odehrál masakr nevídaných rozměrů. Během dvoudenního běsnění tu zabil Martin Bryant 35 lidí a dalších 25 postřelil. Toto zavrženíhodné zvěrstvo vyvolalo proti zbraňové nálady, tak jako se tomu děje vždy a v podstatě všude. Hned po incidentu však rozpoutali zákonodárci další armagedon, tentokrát politický, protože využili situaci a přispěchali se zákony proti zbraním. V Austrálii však nebyla žádná brzda, typu našeho LEXu či amerického NRA, a tak byly během 12 dnů (!) vytvořeny nové zákony, které nastavily nová pravidla hry. Tyto zákony pomohli zajistit dva hlavní cíle:

  • drastické zpřísnění pravidel pro vlastnění zbraní (např. zákaz samonabíjecích pušek a pumpovacích brokovnic) (9)
  • a zároveň likvidaci nově zakázaných zbraní, resp. jejich výkup od majitelů. (9)

Uvedené datum je tedy jakýmsi středobodem, od kterého se odvíjí veškerá následná hodnocení. Horlivě tedy hodnotí jak příznivci, tak samozřejmě i odpůrci “zákazu” zbraní v zemi. Příznivci se snaží ukázat, jak dobré to bylo rozhodnutí a naopak odpůrci, především v zemích, kde zatím nic takového neproběhlo, zarputile ukazují prstem a říkají: “Chcete dopadnout stejně jako Australani?”. Kupříkladu v Americe by se příznivci zákazu zbraní rádi Austrálií inspirovali a to rovnou místa ze všech nejvyšší, protože právě protinožce nepřímo zmínil v jednom ze svých proti zbraňových projevech i prezident Barack Obama (3). V následujícím odstavci se tedy pokusím ukázat na čem je založena argumentace podporovatelů zákazu zbraní a v dalším odstavci pak názory druhého tábora. Pro porovnání použiji zřejmě nejdiskutovanější téma, a sice počty sebevražd střelnou zbraní.

Příznivci zákazu zbraní

Je to jasné jako facka. Po zákazu zbraní v Austrálii jednoduše poklesl počet sebevražd, konkrétně z 382 (rok 1996) na 173 (rok 2012), což dává slušných, a vcelku neoddiskutovatelných, 45%. Pokles o polovinu už není náhoda, nebo statistická odchylka, to je fakt a také je pravda, že to celkem dává smysl. Přeci když není střelná zbraň, nemůžete se s ní ani zesebevraždit. Tento fakt navíc potvrzuje nezávislá studie, kterou zpracoval Andrew Leigh. Právě na jeho studii můžete celkem často narazit, pokud budete lovit v anglicky psaných vodách a můžete se v ní, mimo jiné, dočíst o poklesu 65% v počtu sebevražd střelnou zbraní mezi léty 1996 a 2006 a celkovou analýzu dopadů na omezení zbraní v Austrálii. (4)(5)

V této studii a v podobných článcích určitě narazíte na velmi často uváděný graf, který ukazuje onen pokles v horizontu cca 20 let. Ostatně podívejte se sami:

Zdroj: (2)

Odpůrci zákazu zbraní

Nejsem sám, kdo si všiml toho jak moc zavádějící je uvádět pouze pokles počtu sebevražd střelnou zbraní. Není divu, stačí dát dohromady grafy sebevražd zbraní a sebevražd obecně a zjistíte, že tu něco nehraje. Jde o dva hlavní problémy (3):

  • Tím prvním je, že počet sebevražd střelnou zbraní klesal ještě před konfiskací zbraní v roce 1996.
  • Tím druhým je fakt, že i když klesá počet sebevražd střelnou zbraní, tak počet sebevražd obecně rozhodně neklesá.

Mimochodem zmíněná často citovaná studie (Andrew Leigh) ve své době vypadala skutečně skvěle. Jak vidíte z grafu, tak v dané dekádě klesal jak počet sebevražd střelnou zbraní, tak i celkový počet sebevražd bez ohledu na způsob. To znamenalo jediné, a sice jasný vztah mezi zákazem zbraní a poklesem sebevražd na všech frontách. Dnes, o devět let později máme za sebou další dekádu, ze které by Andrew Leigh asi radost neměl. Právě v posledních 9 letech totiž celkový počet sebevražd prudce rostl bez ohledu na to, že zákaz některých zbraní stále platí.

Zdroj: (2)

Závěr

Náš malý průzkum ukázal, že zákaz zbraní neměl na počet sebevražd žádný vliv. Tuto skutečnost potvrzují i další studie, které na příkladech Japonska a Jižní Koreji demonstrují, že zákaz zbraní vůbec neřeší sebevraždy jako takové. Naopak, tyto průzkumy říkají, že ten kdo si chce vzít život, si způsob vždy najde. Zákaz zbraní tak pouze nekonečné množství způsobů snižuje o jeden. (8)

Na samotný závěr bych rád uvedl jednu zajímavou statistiku. Poměr lidí, kteří vlastní zbraň vůči celkovému počtu obyvatel je v Austrálii 3,4% (9)(10). A víte jaký poměr má, vůči zbraním relativně tolerantní, Česká republika? Je to cca 2,9% (11), tzn. o celé půl procento méně.

Zdroje

(1) NYMAG.com – http://nymag.com/daily/intelligencer/2015/10/how-australia-and-britain-tackled-gun-violence.html

(2) GUNPOLICY.org – http://www.gunpolicy.org/firearms/region/australia

(3) nationalreview.com – http://www.nationalreview.com/article/425021/australia-gun-control-obama-america

(4) washingtonpost.com – https://www.washingtonpost.com/news/wonkblog/wp/2012/08/02/did-gun-control-work-in-australia/

(5) Andrew Leigh – http://andrewleigh.org/pdf/GunBuyback_Panel.pdf

(6) wikipedia.org – https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99elba_v_Uhersk%C3%A9m_Brod%C4%9B

(7) wikipedia.org – https://en.wikipedia.org/wiki/Port_Arthur_massacre_%28Australia%29

(8) nationalreview.com – http://www.nationalreview.com/article/423192/gun-control-suicide-rates-ezra-klein

(9) wikipedia.org – https://en.wikipedia.org/wiki/Gun_laws_in_Australia

(10) wikipedia.org – https://en.wikipedia.org/wiki/Australia

(11) wikipedia.org – https://en.wikipedia.org/wiki/Czech_Republic

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén