Okem střelce

Být, či nebýt… se zbraní v rukou

Někdo si dokáže představit žít se zbraní a jiným nesmí nic, co střílí, přes prah jejich domu. Spíš než odsuzovat jednu, nebo druhou skupinu je, dle mého, lepší pokusit se o objektivní náhled, protože zbraně, jako cokoliv jiného, mají své klady i negativa. Záleží pak na vás, čemu ve finále přikládáte větší váhu. Zde nabízím své důvody proč doma mít, či nemít střelnou zbraň.

Důvody proč doma nemít zbraň

Nikdy jsem nebyl militantním příznivcem zbraní, proto jsem si i já musel zvážit negativa vlastnění zbraně. Ještě před tím než jsem se odhodlal ke koupi zvažoval jsem následující nevýhody:

Jsem čech, proto na první místo řadím měřítko pro nás mimořádně významné – cenu. Řekněme si na rovinu, že vlastnit zbraň, např. krátkou (pistoli) není zadarmo a k pořizovací ceně (nový Glock 17, gen.4 – 17.000,-Kč) je nutné připočítat základní vybavení jako např. sluchátka, brýle, pouzdro a čistění (přibližně 2000,-Kč). Zbraň potřebuje krmit náboji, které vyjdou v případě nákupu kvalitnější novovýroby (nepřebíjené/nepoužité) na cca 4 až 5,-Kč (9mm Luger). Podtrženo sečteno, při velmi malé spotřebě v podobě tisíce nábojů ročně nám vychází, že pistole spoliká přibližně 23 až 24 tisíc korun v prvním roce své existence, což je přibližně medián měsíční české mzdy (23.072,-Kč za rok 2014).

Druhým faktorem proti vlastnictví zbraně může být nebezpečnost. Ano zbraň umí vystřelit a umí také hodně ublížit. Jsou známy případy, kdy majitel zbraně postřelil sebe, nebo další osobu přímo u sebe doma. Nemusíme chodit daleko, v roce 2008 postřelil český voják svou dceru tak nešťastně, že svému poranění podlehla po převozu do nemocnice [1]. Na internetových bazarech se zbraněmi jste určitě, stejně jako já, zahlédli inzerát typu “Prodávám pistoly XY, protože se mi narodilo dítě a nemůžu/nechci ji mít dále doma.”

Zodpovědnost by měla také zaznít, protože pokud si chcete pořídit zbraň z racionálních důvodů (ochrana rodiny, sebe, majetku, atd.) je nutné počítat s tím, že s koupí zbraně přijde do vaší blízkosti další věc, o kterou je třeba se starat. Pokud máte děti, musíte ji bezpečně uložit, občas ji vyčistit a také se s ní učit zacházet tak, aby jste ji byli schopni, jak technicky, tak mentálně, použít. Zní to možná banálně, ale koupit si pistoli, hodit ji do kumbálu a dál to neřešit určitě není ideální přístup. Pistole není pytel brambor. Logicky se tedy nabízí, že další starost může být pro řadu lidí jednoduše zbytečná.

Faktorem, který se těžko popisuje, protože není tak jednoduše definován, jako např. cena, je jistá osobní nálepka, kterou s vlastněním zbraně lidé získávají. Ať říkají fandové zbraní, co chtějí, když máte doma zbraň, lidé vás vnímají jinak než, když řeknete, že máte doma veterána. Mít za hobby střílení zní nestřelcům pořád tak nějak podivínsky. V naší zemi je sice bezmála třičtvrtě milionu zbraní [2], ale v novinách nabo v televizi se o nich, nebo o jejich majitelích, dozvíte jen v souvislosti s nějakou tragédií. Jen si sami vzpomeňte kolikrát jste v televizi, nebo na webu, slyšeli o tom, že naši střelci (IPSC) patří ke světové špičce a teď si zkuste vzpomenout, jestli jste někdy slyšeli o pomatenci, který bez příčiny začal střílet do lidí.

Na závěr plejády negativ bych řadil, názory založené na nějakém svém vnitřním přesvědčení. Mezi tyto argumenty řadím “Nemám rád zbraně, protože jsou nebezpečné”, “Zbraně by měli mít jen policie a armáda”, nebo “Mě se nic nemůže stát, tak proč mít zbraň”.

Důvody přoč se naučit žít se zbraní

Argument ceny se mi vyvrátit rozhodně nepovede, ale nabídnu menší zjemnění, protože, dle mého, nová zbraň vydrží bez problému déle jak 20 let, proto jediné o co se po koupi budete muset starat je krmivo v podobě kvalitního střeliva.

S bezbečností je to trochu komplikovanější. Bavíme-li se o moderních zbraních pak, ani výstřel, ani ublížení není možné bez přítomnosti člověka. Pistole, např. zmíněný Glock, můžete hodit na zem, do bláta, do vody, do sněhu, nebo do kýble gumových medvídků a nikdy nevystřelí. Není to technicky možné. Přirovnám to k autu, které když stojí pod vaším oknem, také samo určitě nenastartuje a nepřejede souseda. Tím se dostáváme k jádru problému a tím je člověk. Jedině ten svou špatnou, neopatrnou, nebo nebezpečnou manipulací může ublížit.

V negativech vlastnění zbraně jsem zmínil odpovědnost. Tady bohužel není moc o čem diskutovat, protože pokud ji nemáte, nemá cenu vůbec o vlastnění zbraně uvažovat. Na druhou stranu, pokud ji máte, pak zařadíte zbraň vedle auta, domácnosti, nářadí a dalšího vybavení jakožto další věc, o kterou je třeba se nějak starat a nějak s ní zacházet.

Osobní nálepku berte s rezervou, protože jde především o můj dojem. Věřím, že spousta lidí, kteří se točí kolem zbraní to takto nevnímají a nebo jsou pro ně “ti neozbrojení” právě těmi podivýny o kterých jsem psal výše.

Názory uvedené v poslední kapitole negativ (“Zbraně vlastní nebezpečný lidi…”) řadím do kategorie iracionální, nebo minimálně nepodložené. Stačí zrnko pravdy obalené tunou lži a vymyslíte podobných vět tisíce. Faktem ale je, že například zmíněná kriminalita v ČR (ani nikde jinde) není nula, takže šance, že se právě vás dotkne nějaký kriminální skutek, jednoznačně existuje.

Kam padají misky vah?

Po tom, co jsem na svém webu zveřejnil recenze střeleckých kurzů a mířidel na pistoli určitě nečekáte, že výsledek bude v neprospěch zbraní. Upřímně řečeno před tím, než jsem si pořídil pistoli jsem nad podobnými tématy vůbec nepřemýšlel. Žádná manželka, žádné děti, pistole mne vždy lákali a zábavný koníček byl rázem na světe. Dneska to vidím jinak a důvody jsou celkem prosté. Velmi nerad se spoléhám na ostatní a co víc, velmi rád se spoléhám sám na sebe, svůj úsudek a své dovednosti. Nevlastnit zbraň pro mne znamená nemít šanci vyřešit velmi kritickou situaci, jakou může být kupříkladu násilné vniknutí do mého bytu, vlastními silami nebo svým přičiněním.

K mému teoretizování uvedu příklad, který se stal, ale i když ho budete brát s rezervou, nebo jako čistě hypotetický, bude mít svou váhu. Mám známého, který bydlí na relativní samotě (cca 3km od menší obce). V noci ho vyrušil hluk za oknem. Hluk vytvářel chlapík, který mu běhal po terase a pokoušel se mu dostat do domu. Majitel neváhal a zavolal policii. Popsal situaci a místo, kde se celá věc odehrává. Celkem logicky očekával protiakci, tzn. že přijede hlídka. Místo akce dostal “užitečnou” radu: “V tuto chvíli k vám nemůžeme poslat hlídku. Doporučujeme abyste se adekvátně bránil.”

Zdroje:

[1] Voják nechtěně zastřelil dceru, do vězení nemusí

[2]  MVČRStatistiky – Zbraně a střelivo

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Theme by Anders Norén