Po získání zbrojního průkazu jsem dlouho přemýšlel, jak by měla vypadat má první zbraň a dospěl jsem k následujícím požadavkům:

maximální spolehlivost. Jelikož mne zajímá především obranná střelba, musí zbraň po každém zmáčknutí spouště vystřelit. Z tohoto důvodu jsem již na začátku zcela vyřadil zbraně z druhé ruky.

maximální jednoduchost. Jelikož jsem byl úplný začátečník se zbrojním průkazem, na kterém ještě nezaschl inkoust, musela být moje první zbraň naprosto blbovzdorná s co možná nejjednodušším ovládáním. Ideální se mi jevila zbraň bez kohoutů, pojistek a jiných udělátek, tzn. zbraně s přímoběžným úderníkem (více zde http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/nauka-o-zbranich/).

rozumná cena. Tu v mém případě ohraničoval limit 20.000,-Kč ideálně i se základním vybavením. Do této hranice se vejde valná část „běžných“ zbraní, takže je výběr skutečně široký.

Další kritéria

Samozřejmě jsem řešil i další kritéria, ale ta byla spíše doplňující:

velikost – zbraň jsem se nechystal pravidelně nosit, takže jsem se spíše zajímal o pohodlnost a přesnost střelby. Tím byly vyřazeny všechny compacty a subcompacty, tzn. zbraně pro každodenní nošení za pasem (compacty) nebo kabelce, či zastrčené v ponožce (subcompacty) – hodně s nadsázkou řečeno 🙂

střelivo – vzhledem k ceně a rozšířenosti nábojů ráže 9mm to v naší zemi není ani rozhodovací kritérium jako jasný fakt

příslušenství – jednoduše řečeno na některé zbraně hůř seženete pouzdro, nový zásobník, nebo jiné příslušenství. Těm jsem se chtěl, jako začátečník, raději vyhnout

Zkouška spojení

Měl jsem konkrétní představu, ale přesto jsem si nebyl jistý. Využil jsem možnost, kterou nabízel jeden z prodejců, a sice zkoušení zbraní na střelnici. K dispozici bylo mnoho druhů a velikostí zbraní od CZ přes Smith and Wesson až po Glock. Reálné zkoušení jednotlivých zbraní mě definitivně utvrdilo v mé představě a vítěz byl tedy jasný – Glock 17 v poslední, tedy 4. generaci.

my_glock

Můj výběr